Religia i etyka w szkole: sondaż Polskiego Radia
46 proc. Polaków posłałoby dziecko na lekcje religii w szkole - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini.
2010-09-05, 12:50
15 procent respondentów wybrałoby etykę, 32 procent badanych dałoby dziecku wolny wybór. Według Marcina Dumy z Homo Homini, może to być pewnego rodzaju wybieg, żeby nie przyznać, że dziecka na religię się nie pośle.
Według Dumy, zaskakiwać może również, że w społeczeństwie, które w ponad 90 procentach deklaruje wiarę katolicką, zaledwie 46 procent posłałoby swoje dziecko na lekcje religii. To jest bardzo delikatny temat - podkreśla.
Marcin Duma dodaje, że wybór religii jest wyborem bezpiecznym, poza tym takie jest oczekiwanie obyczajowe. Wybór etyki natomiast jest kojarzony z kontestacją panującego w szkołach porządku.
Sondaż przeprowadzono telefonicznie na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.
Religia i etyka: statystyki
Jak informuje MEN, w ubiegłym roku lekcje religii prowadzone były w ponad 27 tysiącach szkół. To 72 procent wszystkich placówek. Lekcje etyki natomiast odbywały się w 887 szkołach. Zajęć religii ani etyki nie prowadzono w 10 tysiącach szkół.
Minister edukacji Katarzyma Hall przypomina, że szkoła ma obowiązek organizowania zajęć z etyki, jeżeli uczniowie lub ich rodzice tego żądają. Apeluje przy tym o zgłaszanie wszelkich przypadków niewywiązywania się placówek z tego obowiązku. Minister edukacji narodowej dodaje, że podobny obowiązek dotyczy lekcji religii dla dzieci innych wyznań. W Polsce jest 31625 nauczycieli religii oraz 828 nauczycieli etyki.
agkm
REKLAMA
REKLAMA