"Niezbędne są regulacje dotyczące uszkodzenia płodu". Porozumienie chce rozmów ws. aborcji
Porozumienie będzie prowadzić rozmowy z koalicjantami Zjednoczonej Prawicy w sprawie zmiany obecnej ustawy dotyczącej aborcji lub przedstawienia projektu nowej ustawy. - Nie od każdego można wymagać heroizmu - stwierdził Kamil Bortniczuk.
2020-10-26, 08:03
Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdził, że dzięki decyzji TK w sprawie aborcji uda się ochronić życie wielu dzieci m.in. z zespołem Downa. Zaznaczył jednak, że "teraz niezbędne są regulacje dotyczące uszkodzenia płodu". - Utrzymywanie przy życiu płodu z bardzo poważnymi wadami mogłoby być odbierane jako heroizm. Nie od każdego można wymagać takiego zachowania - stwierdził.
Powiązany Artykuł
"Temat aborcji wykracza poza politykę". Publicyści o orzeczeniu TK
- Na razie rozmawialiśmy na ten temat we własnym gronie. Jak się okazuje, właśnie taka była intencja większości osób, w tym również i moja, które podpisały wniosek do TK, aby sędziowie wypowiedzieli się w kontekście selekcji eugenicznej, co w dużej mierze dotyczyło dzieci z zespołem Downa - podkreślił Bortniczuk.
Zaznaczył, że "duża część tych przypadków to były takie, które w rzeczywistości pozwalały im w przyszłości żyć, funkcjonować, a nawet się wykształcić i pełnić funkcje w życiu społecznym i gospodarczym". - Do tej pory te wady stanowiły przesłankę do tego, aby dokonywać aborcji- dodał.
Szukanie rozwiązania kompromisowego
Bortniczuk stwierdził, że działacze Porozumienia będą próbować zbudować poparcie dla rozwiązania kompromisowego. - Nie wydaje mi się, aby było to jakieś niemożliwe czy specjalnie trudne. Z tego co słyszałem wypowiedzi chociażby rzeczniczki PiS Anity Czerwińskiej, to oni również widzą tu do rozwiązania ważny problem. Wydaje mi się, że to będzie naturalny ruch. Z drugiej strony wiem, że to niełatwe zadanie pod kątem legislacyjnym. Określenie tej granicy w takich moralnych sprawach zawsze jest szalenie trudne - stwierdził.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy". Propozycje Porozumienia ws. aborcji
Rzecznik Prozumienia Magdalena Sroka zaznaczyła, że "tę ustawę należy tak zmodyfikować w naszej ocenie, żeby nie zmuszała kobiet do heroizmu w dzisiejszych czasach". Podkreśliła jednak, że ugrupowanie nie ma obecnie stanowiska, czy należy znowelizować obowiązującą ustawę, czy też stworzyć nowy projekt.
Dodała, że rozmowy z koalicjantami będą prowadzone "w tym kierunku, żebyśmy zmienili obowiązującą ustawę bądź przedstawili nową, ale w konsensusie całej Zjednoczonej Prawicy".
Propozycje Porozumienia
Rzecznik ugrupowania Jarosława Gowina nawiązała również do wypowiedzi posła PiS Bolesława Piechy, który zapowiedział w piątek spotkanie w gronie ekspertów na temat definiowania "wad letalnych". - Chcemy, żeby powstał zespół ekspertów po to, żeby na nowo zdefiniować wady letalne - poinformowała Sroka.
W opublikowanym w niedzielę stanowisku ugrupowania Porozumienie podkreśliło, że realizacja postanowienia TK powinna w maksymalnym stopniu uwzględniać dramat rodziców, zwłaszcza matek, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi.
"Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy. Każda decyzja Parlamentu wywoła silne emocje społeczne, bo Polacy - podobnie jak inne społeczeństwa Zachodu - są w tych kwestiach głęboko podzieleni. Dlatego potrzebujemy wzajemnego szacunku, woli zrozumienia argumentów drugiej strony i jasnego określenia własnego stanowiska" - czytamy w oświadczeniu Porozumienia.
- "Trzeba stworzyć precyzyjne normy prawne". Dera o wyroku TK ws. aborcji
- Prof. Pawłowicz: nie dajmy manipulować treścią wyroku TK, nie dotyczył zakazu w wypadku gwałtu i zagrożenia życia
Ugrupowanie wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy zaproponowało także rozwiązania prawne dotyczące przerywanie ciąży, w tym wprowadzenie zapisów prawnych, które "precyzyjnie i jednoznacznie chronią dzieci z zespołem Downa", a jednocześnie "uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazującymi je na śmierć w trakcie ciąży lub niedługo po urodzeniu".
REKLAMA
Porozumienie zaproponowało też radykalne podniesienie miesięcznego świadczenia socjalnego dla opiekuna niesamodzielnego dziecka niepełnosprawnego do wysokości średniego wynagrodzenia oraz utworzenie specjalnego funduszu na budowę i utrzymanie wysokospecjalistycznych ośrodków opiekuńczych dla niepełnosprawnych dzieci oraz wsparcia dla ich opiekunów.
itom /tvpinfo
REKLAMA