X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Trzeba stworzyć precyzyjne normy prawne". Dera o wyroku TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 15:22
- Kompromis aborcyjny nadal istnieje, wyrok TK to sygnał dla całej klasy politycznej, że trzeba w duchu tego kompromisu stworzyć precyzyjne normy prawne, które nie będą się posługiwać takimi sformułowania jak "przypuszczenie" czy "możliwość" - powiedział w niedzielę prezydencki minister Andrzej Dera.
Andrzej Dera
Andrzej DeraFoto: Twitter/Andrzej Dera

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK wywołał protesty w wielu miejscach w Polsce, w Warszawie manifestacje odbywały się m.in. w okolicy domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

policja 1200 pap.jpg
KGP: podczas każdego zgromadzenia przypominamy o stanie epidemii, wzywamy do zachowania zgodnego z prawem

Kompromis aborcyjny 

Dera powiedział w niedzielę w TVN24, że spór po wyroku TK "to nie jest spór o interpretację konstytucji".

- Mamy wykształcony w polskim ustawodawstwie pewien kompromis, dzisiaj ten kompromis nadal istnieje, tylko TK powiedział, że zapisy w tej ustawie kompromisowej (ws. aborcji) posługują się nieokreślonymi kryteriami tej legalizacji, tego trzeciego przypadku, kiedy można dokonać aborcji w ten sposób naruszając gwarancje konstytucje dla życia ludzkiego - powiedział Dera.

Mówił, że wyrok TK stanowi instrukcję dla polskiego parlamentu. - Trzeba usiąść i w duchu kompromisu stworzyć normy prawne, które będą określone i które nie będą dawały takich sformułowań jak "przypuszczenie", "możliwość". Tylko trzeba będzie to tak zapisać, żeby nikt nie miał wątpliwości, że życie ludzkie jest chronione, że nie można różnicować tego życia tylko dlatego, że ktoś jest niepełnosprawny - powiedział Dera.

Jego zdaniem po wyroku TK "klasa polityczna jest w przymusie". - To jest czytelny sygnał dla klasy politycznej, nie tylko dla większości, rządzących w tej chwili, (ale) dla całej klasy politycznej. Jeżeli to ma być kompromis, to musi być poparty większością znacznie większą niż tylko większość arytmetyczna w Sejmie, żeby stworzyć takie przepisy, które potem nie będą kwestionowane - powiedział Dera.

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dotykanie spraw fundamentalnych, musi rezonować w społeczeństwie". Prof. Młyńczyk o protestach po wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 12:30
- Dotykanie spraw fundamentalnych, zawsze musi mocno rezonować w społeczeństwie. Nie da się tego zredukować do tego, że ktoś używa niecenzuralnych słów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Panfil o protestach proaborcyjnych: to czysty bolszewizm

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 14:55
- Włodzimierz Lenin jako pierwszy wprowadził aborcję na życzenie. Jeśli wobec tego ulicami polskich miast przesuwają się pochody, których uczestnicy domagają się nieskrępowanego prawa do zabijania dzieci nienarodzonych, to jest to czysty bolszewizm - powiedział prof. Tomasz Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń