X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczecin, Gdańsk, Warszawa. Ataki na kościoły nie ustają, mimo apeli

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:27
Chociaż organizatorzy Strajku Kobiet apelowali w ostatnich dniach, by protestujący nie atakowali kościołów, w dalszym ciągu zdarzają się incydenty związane z dewastacją świątyń i zakłócaniem mszy świętej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: facebook.com

- Modlimy się za tego, kto to zrobił - napisały w czwartek warszawskie karmelitanki bose odnosząc się do pomazania murów ich klasztoru przy ul. Wolskiej. Zacytowały też słowa modlitwy: "Jezu, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem".

Na zdjęciach zamieszczonych na profilu stołecznych karmelitanek widać klasztorne mury z wulgarnymi hasłami skierowanymi wobec PiS i kleru. Jak zaznaczyły, hasła te pojawiły się m.in. na świeżo położonym tynku na remontowanym budynku należącym do zakonu. 

policja stock PaulSat 1200.jpg
Szczecin: kolejny atak na kościół. Namalowane błyskawice i okradzione skarbony z datkami

"W tych ostatnich dniach nieustannie modlimy się za Polskę, za Kościół, o życie zgodne z wartościami Ewangelii, o ochronę każdego ludzkiego życia" - podkreśliły w swym wpisie karmelitanki.

Pioruny na elewacji kościoła w Szczecinie

Przed wejściem do kościoła świętego Ottona w Szczecinie nieznani sprawcy namalowali z kolei znaki piorunów. Jak powiedział portalowi tvp.info wikariusz parafii ksiądz Paweł Górzyński, do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę. Okradziono także skarbony i puszki na kartki z wypominkami, w których były datki.

Ks. Paweł Górzyński dodał, że na drzwiach kościoła naklejone zostały plakaty z hasłami m.in. "Kościół jest dla ludzi nie partii". Według jego relacji, okradzione zostały także skarbony i puszki na kartki z wypominkami, w których były datki. Nie wiadomo, czy oba zdarzenia mają ze sobą związek.

Rzecznik szczecińskiej policji sierżant sztabowy Paweł Pankau potwierdził w rozmowie z IAR, że przyjęto zgłoszenie w sprawie namalowanych znaków i zniszczonych skarbon.

Incydent w Gdańsku

Do groźnego incydentu doszło także w piątek wieczorem w parafii Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku Osowej. Dwie młode kobiety wtargnęły do kościoła w trakcie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Według świadków jedna z nich miała ze sobą nóż.

Kobiety chciały przed kościołem postawić znicze. Zostały przegonione przez jednego z mężczyzn biorącego udział w nabożeństwie. Po chwili obie wtargnęły do świątyni.

Kobiety wyprowadzono siłą z kościoła. Podczas szarpaniny jedna z nich uderzyła interweniującego mężczyznę telefonem komórkowym w głowę. Na nagraniu z  zajścia widać świadków ostrzegających, że jedna z kobiet ma przy sobie nóż. 

TVP.Info

Zdewastowany pomnik dzieci nienarodzonych w Brzezówce

Nieznany sprawca zdewastował też pomnik dzieci nienarodzonych na cmentarzu w Brzezówce w gminie Hażlach na Śląsku Cieszyńskim. "Prawdopodobnie nocą z soboty na niedzielę, oblał monument czarną farbą" – poinformował w poniedziałek wójt Grzegorz Sikorski. Samorządowiec zgłosił sprawę cieszyńskim policjantom. 

1200_Lichocka_EN.jpg
Joanna Lichocka o protestach po orzeczeniu TK: to nieodpowiedzialność

"Kolejna granica bezmyślności i chamstwa została przekroczona. O ile mogę zrozumieć całą złość i bezradność wobec tego, co dzieje się wokół nas. To nie mogę pojąć, komu i czemu miał służyć ten akt wandalizmu na cmentarzu komunalnym w Brzezówce. (...) Jakim trzeba być człowiekiem, aby pod osłoną nocy wylać farbę na pomnik dzieci nienarodzonych, być może niszcząc go bezpowrotnie" – napisał na swoim profilu facebookowym wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Pomnik ufundowała jedna z hażlaskich firm. "Jest dla wielu z nas miejscem symbolicznym, gdzie przychodziliśmy zapalić znicz i pomodlić się za dzieci nienarodzone" – pokreślił wójt.

Przeciwnicy wyroku TK pod oknem papieskim

Napis "Dom szatana" ułożyła w niedzielę przed kurią na ul. Franciszkańskiej w Krakowie, pod oknem papieskim, grupa, która - jak podkreśliła w swoim manifeście - sprzeciwia się "bezczelności, bezwstydności i bezkarności polskich biskupów".

Franciszkańska 3 to miejsce na mapie Krakowa szczególne. W przeszłości symbol żywej wiary mieszkańców tego miasta przekształcił się w miejsce gwałtownej utraty wiarygodności Kościoła. Stanęliśmy właśnie tutaj, by pokazać nasz bezwzględny sprzeciw wobec zaangażowania się Kościoła w ograniczanie praw kobiet i prowadzonej przez hierarchów mowie nienawiści" - wyjaśnili organizatorzy w specjalnym oświadczeniu.

Przyznali, że nie podzielają chrześcijańskiej wiary w istnienie Szatana, ale widzą go w życiu społecznym, który, jak ocenili, "jest realny, tuszuje wykorzystywanie seksualne dzieci, pogardza kobietami, dehumanizuje osoby LGBT+, prowadzi krucjatę ideologiczną w szkołach, bez umiaru żeruje na budżecie państwa".

"Ten szatan ma twarz i imię – i to on właśnie mieszka przy ul. Franciszkańskiej 3" - oświadczyli.

Napis " Dom szatana" ustawiony przed krakowską kurią Napis "Dom szatana" ustawiony przed krakowską kurią; Foto: Beata Zawrzel/REPORTER

IAR/PAP/TVP.Info/ko