Zamknięcie instytucji kultury. MKiDN zapowiada dodatkowe wsparcie

Instytucje kultury zostaną zamknięte od 7 do 29 listopada w związku z działaniami, mającymi powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada dodatkowe wsparcie dla sektora.

2020-11-05, 11:05

Zamknięcie instytucji kultury. MKiDN zapowiada dodatkowe wsparcie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Melinda Nagy/Shutterstock

Od soboty zamknięte będą filharmonie, opery, operetki, teatry, muzea, kina, domy kultury, biblioteki i galerie sztuki. Oznacza to, że nie będą mogły być w nich organizowane wydarzenia z udziałem publiczności.

Nie wyklucza to natomiast prowadzenia - przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego - działalności związanej z przygotowaniem do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów, bądź spektakli online. Mogą być również organizowane wydarzenia online bez udziału publiczności.

Powiązany Artykuł

GALERIA HANDLOWA zakupy ludzie sklepy F 1200.jpg
Nowe regulacje bezpieczeństwa w walce z COVID-19. Sprawdź, co zmieni się od soboty

Ministerstwo Kultury zapowiedziało na piątek spotkanie Zespołu Antykryzysowego, podczas którego minister Piotr Gliński poinformuje o działaniach podjętych w związku z wprowadzonymi ograniczeniami. Resort przypomina, że zakończone zostały prace legislacyjne, związane z przeznaczeniem dodatkowych 25 milionów złotych na pomoc socjalną dla twórców i artystów. Nowe regulacje weszły w życie wczoraj.

Trwa ocena wniosków o wsparcie

Resort  niezwłocznie rozpocznie wypłatę świadczeń z tego tytułu. Dotychczas na wsparcie socjalne dla twórców i artystów przeznaczone zostało już prawie 20 milionów złotych, a całkowita wartość wsparcia dla sektora kultury szacowana jest na ponad 6 miliardów złotych. Obecnie trwa ocena wniosków o wsparcie w ramach Funduszu Wsparcia Kultury - programu, którego łączny budżet wynosi 400 milionów złotych, a z którego środki mogą być przeznaczone między innymi na pokrycie kosztów wynagrodzeń.

REKLAMA

W ramach pomocy rządowej powołane zostały także nowe programy wsparcia dla kin studyjnych, producentów i dystrybutorów filmowych ze wstępnym budżetem do 157 milionów złotych, a budżet programu Produkcja filmowa został zwiększony o kwotę około 40 milionów złotych.

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej