X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Odkryto fort z czasów króla Dawida. Archeologiczne znalezisko pochodzi sprzed ok. 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 14:48
Archeolodzy, którzy pracują na Wzgórzach Golan na pograniczu izraelsko-syryjskim, odkryli fort z czasów króla Dawida. Uważają, że został on zbudowany przez królestwo Geszur, sojuszników władcy Izraela.
Prace archeologiczne na Wzgórzach Golan
Prace archeologiczne na Wzgórzach GolanFoto: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Wykopaliska ujawniły kompleks warowny z czasów króla Dawida, czyli z XI-X wieku przed Chrystusem. Badacze informują, że odkrycie fortyfikacji może świadczyć o tym, że królestwo Geszur było bardziej rozległe niż wcześniej sądzono. Wcześniej odkryto kilka miast królestwa.

archeologia FREE 1200.jpg
Zaskakujące odkrycie. Na warszawskiej Białołęce znaleziono pozostałości osady sprzed 3 tys. lat

Archeolodzy poinformowali, że fort został zbudowany przez królestwo Geszur w celu kontrolowania regionu. Kierownicy wykopalisk argumentują, że na korzyść ich hipotez świadczy umiejscowienie fortu - w strategicznym miejscu, na niewielkim wzgórzu, nad kanionem, z widokiem na region.

Czytaj także:

Wzgórze otaczały szerokie mury, na 1,5 metra, zbudowane z dużych głazów bazaltowych. Obiekt mógł zajmować nawet tysiąc metrów kwadratowych.

archeologia FREE 1200.jpg
Prof. Piotr Bieliński: w archeologii ważna jest pasja i ciekawość

Wcześniej podczas prac znaleziono duży bazaltowy kamień ze schematem przedstawiający dwie postacie z rozpostartymi ramionami. "Obok może znajdować się inny obiekt" - poinformowali archeolodzy. Odkryto także statuetkę kobiety, która trzyma instrument muzyczny, być może bęben.

Wykopaliska zostały podjęte przed budową nowej dzielnicy. Odkrycie fortyfikacji powoduje, że zmienione będą plany rozwoju dzielnicy. Ma to uchronić fort od zniszczeń.

itom

Zobacz więcej na temat: archeologia ŚWIAT Izrael

Czytaj także

Howard Carter - odkrywca grobowca Tutanchamona

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 05:40
"W świetle silnej lampy lśniły złote łoża, złote krzesło tronowe, połyskiwały matowo dwa czarne posągi. Stały naprzeciwko siebie jak żołnierze na warcie, ze złotymi fartuchami, w złotych sandałach ze świętym wężem połyskującym na czole" - pisał odkrywca grobu Tutanchamona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faraon założył to miasto, żeby sprowadzać słonie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 21:40
W III wieku p.n.e. faraon Ptolemeusz II założył w Egipcie nad Morzem Czerwonym port przeładunkowy, który nazwał Berenike. Jego ruiny od 2008 roku bada amerykańsko-polska ekspedycja. Jakie odkrycia przyniósł tegoroczny sezon wykopaliskowy?
rozwiń zwiń