X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Stajemy się państwem totalitarnym". Rusłan Szoszyn o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 10:17
- W Mińsku ludzie boja się wychodzić na ulice. Przypadkowi ludzie są zabierani do nieoznakowanych samochodów, aresztuje się ludzi bez żadnych podstaw. Wieczorem nie wolno spacerować, z tego powodu też można zostać zatrzymanym. Dzieją się rzeczy bardzo brutalne - mówił w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn, dziennikarz Rzeczpospolitej.
Białorusini upamiętniają śmierć Romana Bondarenki. MIńsk, Białoruś, 12.11.2020.
Białorusini upamiętniają śmierć Romana Bondarenki. MIńsk, Białoruś, 12.11.2020. Foto: PAP/EPA/STR

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają akcje protestacyjne, których uczestnicy domagają się odejścia Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów. 

shutterstock białoruś free protesty na białorusi free omon 1200.jpg
PolskieRadio24.pl Świat Europa Śmierć białoruskiego opozycjonisty. UE grozi kolejnymi sankcjami

Rusłan Szoszyn podkreślał, że protesty są pokojowe, ale władze białoruska milicja i służby specjalne działają coraz bardziej brutalne. - Wygląda na to, że Łukaszenko postanowił zrobić porządek z obywatelami, którzy wychodzą na ulicę po sfałszowanych wyborach. Rewolucja, która trwa od trzech miesięcy jest coraz bardziej sumą poszczególnych ludzkich tragedii - zaznaczył.

"Jak za czasów Stalina"

- To sytuacja, jak za czasów Stalina, gdy ludzie się bali, zwłaszcza że dochodzi do zabójstw, jak w przypadku Romana Bondarenki, który próbował obronić biało-czerwone wstążki powieszone przez mieszkańców na placu, gdzie zwykle zbierali się protestujący. Władzom nie podobało się to miejsce, Bondarenko próbował rozmawiać z ludźmi próbującymi je uprzątnąć, został pobity, zmarł w szpitalu - przypominał.

Posłuchaj
22:57 _PR24_AAC 2020_11_15-09-06-36.mp3 15.11.2020 Rusłan Szoszyn (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zdaniem Rusłana Szoszyna ta tragedia poruszyła białoruskim społeczeństwem. - Większość ludzi nie spodziewała się, że żyje w kraju, w którym rządzi tak brutalny człowiek, który jest w stanie tak kurczowo trzymać się władzy bez możliwości dialogu czy porozumienia - dodał.

"Państwo totalitarne" 

Gość audycji zwracał uwagę, że władze planują zmiany w konstytucji. - Łukaszenką chce przeprowadzić zmiany, których będzie autorem i realizatorek. Białoruś coraz szybszymi krokami przekształca się w państwo totalitarne. Są projekty zmiana prawa i pozbawiania obywatelstwa ludzi, którzy zdaniem władz, godzą w interesy państwa. Tysiące Białorusinów wyjechało za granicę, wielu może już nie powrócić do kraju - mówił dziennikarz.

Od momentu wybuchu protestów powyborczych zatrzymano ponad 25 800 osób za złamanie przepisów dotyczących zgromadzeń masowych - informował w sobotę portal Tut.by, powołując się na źródła.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Rusłan Szoszyn

Data emisji: 15.11.2020

Godzina emisji: 9.06

PR24/ka

Czytaj także

"Łukaszenka wraca do polityki lawirowania miedzy Rosją i Zachodem". Marek Budzisz o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:30
- Nie można wykluczyć, że rozmowa telefoniczna Mike'a Pompeo z Aleksandrem Łukaszenką miała wzmocnić wolę prezydenta Białorusi do utrzymywania cząstkowej niezależności od Rosji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Budzisz, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Kulesa: reżim na Białorusi brutalnie daje do zrozumienia, że nie będzie tolerował strajków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 22:02
- Rzeczywiście wygląda na to, że nie udało się zatrzymać pracy tych największych i najważniejszych zakładów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Kulesa z PISM o protestach na Białorusi po ultimatum dla Alaksandra Łukaszenki. Jan Piekło, były ambasador na Ukrainie ocenił natomiast, że Łukaszenka zachowywałby się inaczej, nie czując poparcia Kremla. 
rozwiń zwiń