X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes ULC: rynek lotniczy odbuduje się do 2025 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:43
Z najnowszych prognoz Europejskiej Agencji Zarządzania Ruchem Lotniczym wynika, że rynek lotniczy w Polsce wróci do dobrej kondycji w 2025 roku. Informacje na ten temat przedstawił w rozmowie z Polskim Radiem prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Wcześniejsze prognozy Agencji wskazywały, że powrót do formy sprzed pandemii nastąpi rok wcześniej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec/shutterstock

Piotr Samson powiedział, że podstawowym wskaźnikiem, od którego uzależnione jest tempo odbudowywania lotnictwa, jest dostępność szczepionki.

Najnowsze analizy Agencji zakładają, że szczepionka zapobiegająca chorobie COVID-19 będzie powszechnie dostępna w 2022 roku, a nie jak wskazywała poprzednia analiza w 2021 roku.


Posłuchaj
00:20 10746223_1.mp3 Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson uważa, że powrót do "dobrej formy" w lotnictwie cywilnym nastąpi w 2025 roku. (IAR)

Prezes ULC wyraził również przekonanie, że lotnictwo pasażerskie zmieni nieco swoją formę po ustąpieniu pandemii koronawirusa. Najbardziej ucierpi segment przewozów biznesowych. Pandemia spowodowała upowszechnienie komunikatorów, za pośrednictwem których organizuje się spotkania biznesowe i konferencje. Pracodawcy, widząc oszczędności, jakie niesie ta forma komunikowania się, nie będą chcieli zrezygnować z niej na rzecz podróży lotniczych.

Rynek zmusi linie lotnicze do zmiany strategii

Piotr Samson przewiduje natomiast rozkwit połączeń wakacyjnych – zarówno tych regularnych, jak i czarterowych. Są to z reguły tak zwane połączenia point to point. Ich popularność można było zaobserwować już w tym roku w Polsce. Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły na początku lipca akcję "LOT na wakacje", w której zaoferowano rejsy między innymi na Greckie wyspy, do Włoch i Hiszpanii. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Bilety kupiło około 300 tysięcy osób.

pll lot samolot EN 1200 .jpg
Państwo pomoże narodowemu przewoźnikowi. Jacek Sasin: mamy pakiet wsparcia dla LOT-u

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zwraca jednak uwagę, że rozbudowa tego segmentu niesie za sobą konieczność przedefiniowania strategii niektórych linii lotniczych takich, jak PLL LOT.

Korekta planów

Dotychczasowe plany naszego narodowego przewoźnika zakładały, że linia będzie opierać swoją działalność na tak zwanych połączeniach hubowych, czyli przesiadkowych. LOT tworzył krajową i europejską siatkę dowozową oraz siatkę docelową – dalekodystansową. Formuła point to point zmienia te zasady, ponieważ pasażerowie, którzy chcą polecieć na wakacje, z reguły wybierają najbliższe lotniska względem swojego miejsca zamieszkania.

Piotr Samson podtrzymuje, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma sens, ale w formie nowego lotniska dla Warszawy i centralnej Polski. Zaznaczył też, że konieczna będzie korekta planów dotyczących liczby obsługiwanych pasażerów w Porcie Lotniczym Solidarność.

Powrót Boeingów 737 MAX 8

Prezes ULC zapowiedział, że samoloty typu Boeing 737 MAX 8 zostaną ponownie certyfikowane przez Europejską Agencję Do Spraw Bezpieczeństwa Lotniczego do końca tego roku. Jutro dojdzie do spotkania Rady Zarządzającej Agencji, której przewodniczy Piotr Samson. Podczas spotkania mają zapaść szczegółowe ustalenia dotyczące powrotu tych samolotów do służby.


Posłuchaj
00:21 10746364_1.mp3 Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson powiedział, że do końca roku europejski nadzór lotniczy ponownie dopuści do użytkowania samoloty typu Boeing 737 MAX 8. Zastrzegł, że przed dopuszczeniem konieczne będzie przeszkolenie pilotów. (IAR)

Certyfikacja to jeden z trzech elementów, które mają pozwolić na ponowne wykorzystywanie tych maszyn przez przewoźników.

Drugim są zmiany konstrukcyjne, a trzecim szkolenie pilotów. Piotr Samson zaznaczył, że mogą się one odbyć jedynie na symulatorach tego konkretnego modelu. Nie będą więc możliwe szkolenia na symulatorach B 737–800. Prezes ULC powiedział, że trudno podać dziś konkretną datę powrotu tych samolotów na lotniska.

samolot pasażerski cargo lotnisko free shutter 1200.jpg
Lepsze warunki finansowania inwestycji na lotniskach. Rząd nowelizuje ustawy w związku z pandemią

Stwierdził jednak, że będą się one pojawiać sekwencyjnie ze względu na konieczność przeszkolenia wszystkich pilotów latających na maszynach tego typu. Zaznaczył, że liczba symulatorów jest ograniczona. Nie jest też pewne, czy przewoźnicy będą chcieli wykorzystywać ten typ samolotu w warunkach pandemii. W tej chwili o wiele bardziej opłacalne jest uruchamianie mniejszych samolotów.

Boeingi 737 MAX 8 znalazły się we flocie między innymi PLL LOT. Pierwszy egzemplarz trafił do narodowego przewoźnika w grudniu 2017 roku.

Wszystkie samoloty tego typu zostały uziemione w marcu 2019 roku po katastrofie maszyny w barwach Ethiopian Airlines. Przyczyną był wadliwie działający system, który miał przeciwdziałać tak zwanemu przeciągnięciu, czyli utracie siły nośnej. Późniejsze kontrole wykazały też wiele innych usterek.

IAR/Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Czytaj także

Od środy nowa lista krajów z zakazem lotów. Sprawdź, które państwa obejmuje

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 12:11
Od najbliższej środy, 28 października do 10 listopada br. ma obowiązywać nowa lista krajów z zakazem lotów w zw. z koronawirusem. Znajdą się na niej 34 państwa, ale nie ma na niej krajów z Unii Europejskiej, a także Rosji i Ukrainy - wynika z projektu rozporządzenia w tej sprawie skierowanego do podpisu premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej pasażerów, więcej przesyłek. Lotnisko w Gdańsku podsumowało październik

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:45
Lotnisko w Gdańsku obsłużyło w październiku prawie 118 tys. pasażerów. To dobry wynik, mimo pandemii. W tym czasie rozwija się jednak rynek przesyłek lotniczych. Obecnie, gdańskie lotnisko ma ponad 30 aktywnych połączeń do 12 krajów.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo pomoże narodowemu przewoźnikowi. Jacek Sasin: mamy pakiet wsparcia dla LOT-u

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 11:47
Przygotowaliśmy w Ministerstwie Aktywów Państwowych potężny pakiet wsparcia dla Polskich Linii Lotniczych LOT, zakładający udzielenie wielomiliardowej pomocy publicznej dla tej firmy - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsze warunki finansowania inwestycji na lotniskach. Rząd nowelizuje ustawy w związku z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:25
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj trzy ważne projekt nowelizacji ustaw: dotyczący przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, umów koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów. Rozwiązania te mają wejść w życie z początkiem nowego roku.
rozwiń zwiń