Lepsze warunki finansowania inwestycji na lotniskach. Rząd nowelizuje ustawy w związku z pandemią
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj trzy ważne projekt nowelizacji ustaw: dotyczący przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, umów koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów. Rozwiązania te mają wejść w życie z początkiem nowego roku.
2020-11-17, 13:25
Przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego przygotowany został przez ministra infrastruktury.
Wydłużono w nim termin, który umożliwia zakładającym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystanie z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Zgodnie z nowym rozwianiem, będzie to możliwe do końca 2025 r. Dotychczasowe przepisy umożliwiały korzystanie ze specustawy lotniskowej jedynie do 31 grudnia 2020 r.
Szansa na nowe inwestycje
Aktualnie branża lotnicza przeżywa kryzys związany ze stanem pandemii COVID-19, który negatywnie wpływa na sytuację finansową podmiotów działających na rynku lotniczym. Ze względu na konieczność zapewnienia środków finansowych na bieżącą działalność, zarządzający lotniskami wstrzymali realizację inwestycji mających na celu rozbudowę infrastruktury
Powiązany Artykuł
Państwo pomoże narodowemu przewoźnikowi. Jacek Sasin: mamy pakiet wsparcia dla LOT-u
Jak wskazują prognozy analityków ekonomicznych z drugiej połowy 2020 r., osiągnięcie wskaźników ruchu lotniczego z 2019 r., będzie możliwe dopiero w 2024 r. Warunkiem będzie sytuacja, w której zachorowania na COVID-19 będą się utrzymywać na niskim poziomie, a pasażerowie będą korzystać z transportu lotniczego.
REKLAMA
Wydłużenie terminu korzystania ze specustawy lotniskowej do końca 2025 r. pozwoli na podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej, w tym inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Konsekwencją kontynuacji prowadzenia działań inwestycyjnych będzie pozytywny wpływ na rynek pracy w rejonach inwestycyjnych oraz zwiększenie konkurencyjności gospodarki.
Nowe przepisy mają wejść w życie 31 grudnia 2020 r.
Eliminacja różnic interpretacyjnych
Z kolei przepisy ustawy o umowie koncesji zostały dostosowane do ustawy Prawo zamówień publicznych przyjętej w 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie regulacji, które dotyczą podobnych obszarów tematycznych.
Dostosowane zostaną przepisy dotyczące:
REKLAMA
- definicji zamawiającego,
- wyłączeń stosowania ustawy o umowie koncesji,
- progu stosowania przepisów ustawy o umowie koncesji do zawierania umów,
- przepisów dotyczących informacji w sprawie aktualizacji co dwa lata wartości progu unijnego dla umów koncesji podawanej przez Komisję Europejską,
- koncesji mieszanych obejmujących jednocześnie różne rodzaje umów koncesji (roboty budowlane, usługi, usługi społeczne i inne szczególne usługi); dotyczy to także koncesji udzielanych na podstawie różnych reżimów prawnych, tj. obejmujących zarówno umowy koncesji, jak również m.in. zamówienia klasyczne, zamówienia sektorowe, czy zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa,
- uwzględnienia – wśród zasad zawierania umów koncesji – konieczności wykrywania i eliminowania konfliktów interesów,
- umów koncesji zastrzeżonych,
- obligatoryjnych i fakultatywnych podstaw wykluczenia z postępowania w sprawie zawarcia umowy koncesji oraz kryteriów oceny ofert,
- zasad wnoszenia skarg do sądu w ramach środków ochrony prawnej w postępowaniach o zawarcie umowy koncesji.
Zaproponowane zmiany mają wyeliminować różnice interpretacyjne dotyczący odmiennego uregulowania analogicznych instytucji prawnych w ustawie Prawo zamówień publicznych oraz w ustawie o umowie koncesji. Projekt obejmuje również zmiany w nowym Prawie zamówień publicznych, w tym skreślenie regulacji dotyczącej zamówień bagatelnych.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.
Wsparcie dla zabytkowych kopalń
Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy o zmianie ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, przedłożony przez ministra aktywów państwowych. Do końca 2027 r. przedłużone zostanie przekazywanie dotacji budżetowej dla kopalń soli "Bochnia" i "Wieliczka" oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Kopalni Siarki "Machów" w likwidacji. Dotychczasowe przepisy umożliwiały przekazywanie takiej dotacji jedynie do końca 2020 r.
Jednocześnie zdecydowano w zakończeniu dotowania Centralnej Pompowni "Bolko" na finansowanie działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego wchodzącego w skład byłych Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" w Bytomiu.
REKLAMA
Zadania te przejmie Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmująca się m.in. zabezpieczeniem czynnych kopalń węgla kamiennego przed zagrożeniem wodnym, gazowy i pożarowym ze strony kopalń zlikwidowanych.
PolskieRadio24.pl/DoS
REKLAMA