Opozycjonista z czasów PRL o likwidacji pionu śledczego IPN: najważniejsze sprawy nie zostały dotąd wyjaśnione

- IPN trzeba podzielić na dwie części - wskazał na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Moszczak, działacz "Solidarności" i opozycjonista okresu PRL, a także jeden z sygnatariuszy petycji dot. likwidacji Pionu Śledczego w ramach struktur IPN.

2020-11-19, 12:35

Opozycjonista z czasów PRL o likwidacji pionu śledczego IPN: najważniejsze sprawy nie zostały dotąd wyjaśnione
Siedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie; zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Na początku listopada 63 byłych działaczy opozycji antykomunistycznej złożyło na ręce Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek petycję dotyczącą podjęcia przez Sejm RP prac nad zmianą ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN).

Sygnatariusze petycji domagają się znowelizowania ustawy o IPN, "w ten sposób, aby z Instytutu wyłączyć Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i przenieść do struktur prokuratury powszechnej oraz umożliwić przeprowadzenie weryfikacji prokuratorów pionu śledczego IPN pod kątem rzetelności i efektywności ich dotychczasowej pracy". Ich zdaniem propozycje zmian "wynikają, z negatywnej oceny pracy pionu śledczego IPN na przestrzeni ostatnich lat oraz utraty zaufania do tej instytucji".

Powiązany Artykuł

ipn suchowolec 663.jpg
31. rocznica zabójstwa ks. Stanisława Suchowolca

- W 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W tamtym czasie zginęło wielu księży i działaczy opozycji w rzekomo "nieszczęśliwych wypadkach". Najważniejsze sprawy nie zostały do dzisiaj rozstrzygnięte - powiedział w audycji Tomasz Moszczak, jeden z sygnatariuszy pisma.


Posłuchaj

Tomasz Moszczak o apelu byłych opozycjonistów ws. likwidacji Pionu Śledczego w IPN (Temat dnia/Gość PR24) 9:07
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Sygnatariusze zwrócili uwagę, że "od 14 lat pion śledczy IPN prowadzi bezowocnie postępowania karne mające na celu wykrycie i ukaranie sprawców mordów politycznych z lat 80. ubiegłego wieku na księżach Kościoła katolickiego: ks. Leonie Błaszczaku (+1982), ks. Sylwestrze Zychu (+1989), ks. Stanisławie Suchowolcu (+1989) i ks. Stefanie Niedzielaku (+1989)". "Członkowie komanda śmierci cieszą się nadal pełną bezkarnością" - podkreślono w petycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Tomasz Moszczak

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 11.45

REKLAMA

Polskie Radio 24/PAP/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej