X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Opozycjonista z czasów PRL o likwidacji pionu śledczego IPN: najważniejsze sprawy nie zostały dotąd wyjaśnione

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 12:35
- IPN trzeba podzielić na dwie części - wskazał na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Moszczak, działacz "Solidarności" i opozycjonista okresu PRL, a także jeden z sygnatariuszy petycji dot. likwidacji Pionu Śledczego w ramach struktur IPN.
Siedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie; zdjęcie ilustracyjne
Siedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie; zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Tomasz Gzell

Na początku listopada 63 byłych działaczy opozycji antykomunistycznej złożyło na ręce Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek petycję dotyczącą podjęcia przez Sejm RP prac nad zmianą ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN).

Sygnatariusze petycji domagają się znowelizowania ustawy o IPN, "w ten sposób, aby z Instytutu wyłączyć Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i przenieść do struktur prokuratury powszechnej oraz umożliwić przeprowadzenie weryfikacji prokuratorów pionu śledczego IPN pod kątem rzetelności i efektywności ich dotychczasowej pracy". Ich zdaniem propozycje zmian "wynikają, z negatywnej oceny pracy pionu śledczego IPN na przestrzeni ostatnich lat oraz utraty zaufania do tej instytucji".

ipn suchowolec 663.jpg
31. rocznica zabójstwa ks. Stanisława Suchowolca

- W 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W tamtym czasie zginęło wielu księży i działaczy opozycji w rzekomo "nieszczęśliwych wypadkach". Najważniejsze sprawy nie zostały do dzisiaj rozstrzygnięte - powiedział w audycji Tomasz Moszczak, jeden z sygnatariuszy pisma.


Posłuchaj
09:07 PR24_MPLS 2020_11_19-11-46-12.mp3 Tomasz Moszczak o apelu byłych opozycjonistów ws. likwidacji Pionu Śledczego w IPN (Temat dnia/Gość PR24)

 

Sygnatariusze zwrócili uwagę, że "od 14 lat pion śledczy IPN prowadzi bezowocnie postępowania karne mające na celu wykrycie i ukaranie sprawców mordów politycznych z lat 80. ubiegłego wieku na księżach Kościoła katolickiego: ks. Leonie Błaszczaku (+1982), ks. Sylwestrze Zychu (+1989), ks. Stanisławie Suchowolcu (+1989) i ks. Stefanie Niedzielaku (+1989)". "Członkowie komanda śmierci cieszą się nadal pełną bezkarnością" - podkreślono w petycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Tomasz Moszczak

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 11.45

Polskie Radio 24/PAP/st

Czytaj także

"PRL - historia prawdziwa". Prof. Jan Żaryn: Kościół stanął na drodze manipulacjom takich organizacji jak Grunwald

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 12:17
- Od końca lat 60. w partii komunistycznej pojawił się element komunistycznych działaczy, którzy uważali, że na gruncie skojarzeń narodowo-demokratycznych odnaleźć w społeczeństwie tych, którzy by legitymizowali władzę komunistyczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówiąc np. o narodowych komunistach z Grunwaldu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mogli bezpośrednio przyczynić się do śmierci ks. Blachnickiego". Derewenda o Gontarczykach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 12:00
- Czekamy na wyniki ekshumacji szczątków ks. Franciszka Blachnickiego bo być może został on otruty w 1987 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Derewenda, dyrektor Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego.
rozwiń zwiń