X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Francja: tysiące ludzi protestowały przeciw zakazowi publikowania wizerunków policjantów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 23:08
Kilka tysięcy ludzi protestowało w sobotę w Paryżu i innych miastach Francji przeciw ustawie, która uczyniłaby przestępstwem rozpowszechnianie wizerunku policjanta z zamiarem wyrządzenia mu krzywdy. Za złamanie przepisów groziłaby kara do roku więzienia i grzywna w wysokości 45 tys. euro - informuje agencja AP.
Francuska policja tłumi protest przy użyciu armatek wodnych
Francuska policja tłumi protest przy użyciu armatek wodnychFoto: EPA/IAN LANGSDON

Rząd twierdzi, że proponowane przepisy mają na celu ochronę policjantów i ich rodzin przed nękaniem, także w internecie. Krytycy z kolei obawiają się, że wprowadzenie ustawy zagroziłoby dziennikarzom i innym obserwatorom, którzy nagrywają funkcjonariuszy w czasie pracy, zwłaszcza podczas gwałtownych demonstracji.

Posłuchaj
00:56 demons.mp3 Francja: demonstracje w kilku miastach przeciwko ustawie o bezpieczeństwie. Korespondencja Stefana Foltzera (IAR)

 

"Obrona podstawowych praw"

W Paryżu kilka tysięcy demonstrantów zgromadziło się na placu Trocadero. Manifestanci skandowali "Wolność, wolność" i "Wszyscy chcą filmować policję". Do wzięcia udziału w proteście zachęcały m.in. związki dziennikarzy, organizacje Reporterzy bez Granic, Amnesty International France i Liga Praw Człowieka. Do demonstracji przyłączyli się również niektórzy członkowie ruchu "żółtych kamizelek".

Francja protesty blm PAP-1200.jpg
Francuskie media oskarżają policję o rasizm. Eksperci ostrzegają przed "potępianiem wszystkiego co białe"

- Nie jesteśmy tutaj po to, by bronić przywileju naszego zawodu, wolności prasy i wolności dziennikarzy - powiedział Edwy Plenel, współzałożyciel i redaktor śledczego serwisu internetowego Mediapart. - Jesteśmy tutaj, by bronić praw podstawowych, praw wszystkich ludzi - dodał.- Rządzący coraz częściej starają się uniemożliwić obywatelom, dziennikarzom i demaskatorom ujawnianie niepowodzeń państwa. Kiedy to się dzieje, demokracja zanika - stwierdził Plenel.

Francja policja PAP-1200.jpg
"To policja polityczna". Francuskie służby oskarżane o ograniczanie wolności słowa

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka i francuski rzecznik praw człowieka również wyrazili obawy, że nowy przepis może naruszyć prawa podstawowe.

Niewidzialna brutalność policji

W odpowiedzi na krytykę premier Jean Castex powiedział w czwartek, że przepis zostanie zmieniony tak, żeby sprecyzować, że nie będzie on miał wpływu na wolność informacji i że chodzi wyłącznie o publikacje, których "wyraźnym" celem jest wyrządzenie krzywdy policjantowi.Emmanuel Poupard, sekretarz generalny Narodowego Związku Dziennikarzy (SNJ) powiedział w sobotę, że jego zdaniem poprawka niczego nie zmienia. Stwierdził, że ustawa "ma tylko jeden cel: zwiększenie poczucia bezkarności funkcjonariuszy organów ścigania i sprawienie, że brutalność policji stanie się niewidzialna".

Drugie czytanie

Protestujący argumentują, że rejestrowanie policjantów w akcji jest niezbędne do tego, żeby móc potępić i powstrzymać działania brutalnych funkcjonariuszy. Mają też wątpliwości co do tego, w jaki sposób sądy będą ustalać, czy zdjęcia zostały opublikowane z zamiarem wyrządzenia krzywdy.

Ustawa przeszła pierwsze czytanie w piątek, a drugie czytanie odbędzie się we wtorek. Następnie trafi ona do Senatu w celu dalszej debaty, zanim stanie się prawem. Poprawka opracowana przez rząd i zatwierdzona w piątek zmodyfikowała artykuł 24, dodając zwrot "bez uszczerbku dla prawa do informacji".

Czytaj także

Francja: brutalnie pobili przechodniów. Trwają śledztwa ws. policjantów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:53
Prokuratura w Paryżu wszczęła dwa nowe śledztwa przeciwko policjantom interweniującym w czasie demonstracji przeciwko reformie emerytalnej. Śledztwa rozpoczęto w związku z publikacją w mediach społecznościowych nagrań z interwencji policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja wprowadza kary za rozpowszechnianie wizerunku policjantów. Więzienie i tysiące euro grzywny

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 13:18
Francuski parlament przyjął ustawę penalizującą rozpowszechnianie zdjęć policjantów interweniujących w czasie demonstracji. W przegłosowanym w piątek wieczorem projekcie przewidziano karę nawet roku więzienia oraz 45 tys. euro grzywny za opublikowanie zdjęcia lub danych osobowych funkcjonariuszy. Przeciwko pomysłowi protestuje francuska lewica, a także część mediów.
rozwiń zwiń