Papież zakończył wizytę w Wielkiej Brytanii
Przed odlotem Benedykt XVI gościł w seminarium duchownym, gdzie wystąpił z przemówieniem skierowanym do episkopatu, kleru i seminarzystów.
2010-09-19, 20:27
Posłuchaj
Papież mówił ponownie o szukaniu przez Kościół głosu w sprawach publicznych i o wielkim problemie pedofilii w Kościele, wspominając zwłaszcza o wielkiej krzywdzie, jaką wyrządzono ofiarom. Są to dwa główne motywy nie tylko jego publicznych wystąpień, ale i komentarzy wokół papieskiej wizyty w Wielkiej Brytanii.
Goszcząc w seminarium St. Mary's College, papież mówił też o powołaniach kapłańskich. Minione lata pozwoliły wprawdzie wyjść brytyjskiemu Kościołowi z najgorszego kryzysu powołań, kiedy co roku umierało trzykrotnie więcej księży, niż przyjmowało święcenia, ale i tak obecnie w całym kraju studiuje zaledwie 200 katolickich seminarzystów, a liczba święceń kapłańskich nie przekracza 30 rocznie. Spośród 28 seminarzystów w St. Mary's 10 przyjechało z zagranicy.
Na koniec papież wyraził nadzieję na doprowadzenie kiedyś do jedności Kościołów katolickiego i anglikańskiego, jednym tchem wymieniając papieską konstytucję "Anglicanorum Coetibus", przyjmującą do kościoła katolickiego tych anglikanów, którzy nie zgadzają się z kapłaństwem i inwestytura biskupią kobiet i równouprawnieniem. Te jego uwagi wprawiły brytyjskich komentatorów w spora konsternację.
Problem pedofilii
Benedykt XVI podkreślił konieczność roztoczenia opieki nad ofiarami nadużyć seksualnych w Kościele. Zapoznał się też z rozwiązaniami, jakie przyjął już Kościół w Anglii i Walii.
Arcybiskup Westminsteru Vincent Nichols zorganizował cały system mający zapobiegać nowym przypadkom pedofilii w Kościele. Jak mówił wcześniej BBC: "Na poziomie diecezjalnym mamy komisje ochrony dzieci, które są formalnym punktem współpracy między diecezją, policją, służbami socjalnymi i innymi zainteresowanymi ciałami. A na poziomie krajowym mamy niezależną Komisję Zabezpieczającą, która to koordynuje i nadzoruje".
Papież spotkał się w sobotę w Londynie z przedstawicielami wszystkich szczebli tej struktury. Bill Kilgallon, który uczestniczył w spotkaniu, powiedział BBC: "Papież rozmawiał z nami o naszym podejściu w Anglii, był dobrze zorientowany w naszej pracy i zachęcał nas zwłaszcza do współpracy z władzami. Papież był wyraźnie wstrząśnięty nadużyciem zaufania przez część kleru i świeckich, krzywdą jaką tym wyrządzili ofiarom i Kościołowi, ale zwłaszcza ofiarom".
Ta wypowiedź wydaje się potwierdzać, że wizyta papieża w Wielkiej Brytanii przyniosła znamienne przesunięcie w jego nastawieniu do kwestii pedofilii w Kościele. Niemniej spośród 23 księży skazanych w Wielkiej Brytanii za pedofilię, żaden nie został pozbawiony święceń kapłańskich, jak zapowiadał arcybiskup Nichols - i choć odsunięci od pracy duszpasterskiej, wszyscy nadal są utrzymywani na koszt Kościoła.
sm, Grzegorz Drymer
REKLAMA