X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Państwo częściowo dysfunkcyjne". Politolog o przekazywaniu środków UE bezpośrednio do samorządów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:15
- W takiej sytuacji pewne części kraju zostałyby wyłączone spod jurysdykcji państwa w wymiarze finansowym, to trudne do wyobrażenia - komentował prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) propozycje przekazywania środków unijnych bezpośrednio do samorządów.  
Audio
  • 25.11.2020 Prof. Jacek Reginia-Zacharski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały.

EibP1UDXgAEct7f-12.jpg
Szef MSZ: polexit jest absolutnym absurdem, a weto to uprawniony element negocjacji w UE

Jak stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w związku z tą sytuacją część z funduszy UE powinna trafiać bezpośrednio do samorządów, by te nadal realizowały były inwestycje.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski odniósł się do możliwości wcielenia w życie tych propozycji. - UE, która sama jest instrumentem prawnym, ma do tego prawa, będącego jej fundamentem, podejście dość elastyczne. Taka formuła nie jest wykluczona - ocenił.

Dodał także, że Unia Europejska jest organizacją o charakterze międzyrządowym, jej członkami są państwa reprezentowane przez rządy, a przekazywanie środków unijnych bezpośrednio do regionów spowodowałoby de facto wyłączenie pewnych regionów kraju spod jurysdykcji jego władz w sferze finansowej.

Posłuchaj

20:08 _PR24_AAC 2020_11_25-12-37-35.mp3 25.11.2020 Prof. Jacek Reginia-Zacharski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Prof. Jacek Reginia-Zacharski komentował także doniesienia o możliwej chęci kompromisu, jaką rzekomo widać po stronie niemieckiej w sprawie funduszy UE. - Prezydencje mają to do siebie, że zarówno na początek, jak i na koniec prezydencji państwo, które ja sprawuje, usiłuje osiągnąć jakiś spektakularny sukces. Jeżeli prezydencja niemiecka kończyłaby się w taki sposób, że budżet nie zostałby uchwalony, z pewnością RFN nie mogłaby czegoś takiego zapisać na koncie swoich sukcesów.

- Nikt nie ma wątpliwości, że propozycja łączenia kwestii praworządności ze środkami UE jest silnie wspierana przez prezydencję niemiecką, chęć osiągnięcia kompromisu jest zrozumiała, choć rodzi się oczywiście pytanie o jego możliwości i warunki - stwierdził politolog.

Czytaj więcej:

Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość zawetowania kolejnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027; elementem pakietu budżetowego jest też tzw. fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość audycji: prof. Jacek Reginia-Zacharski 

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 12.37

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To nie są partnerskie rozwiązania". Poseł Kukiz'15 o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:13
-  Chyba nie ma bardziej proeuropejskiego ugrupowania niż Kukiz'15, tylko nie na kolanach. Chodzi o partnerskie rozwiązania. To, co zostało zaprezentowane, nie ma niczego wspólnego z partnerstwem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Koalicji Polskiej Jarosław Sachajko z Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla nas ta sytuacja jest niezrozumiała, brak tu logiki". Pasławska o wecie ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 10:12
- Dochodzimy do pewnej granicy, niebezpiecznej granicy, gdzie możemy stracić wiele możliwości na rozwój, a że jest to możliwe, to już pokazały fundusze norweskie, gdzie straciliśmy część pieniędzy ze względu na nieroztropną politykę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Urszula Pasławska, poseł PSL, odnosząc się do konfliktu Polski z Unią Europejską. Gościem audycji był również Kazimierz Smoliński, poseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Rybińska: z Niemiec płyną sygnały, że przyjęcie budżetu UE to kwestia najbliższych dni

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 12:19
- Myślę, że w najbliższych dniach dojdzie do kompromisu ws. unijnego budżetu. Takie sygnały płyną ze strony niemieckiej, która mówi, że niebawem ta sprawa będzie załatwiona, a budżet UE i fundusz odbudowy, zostaną zaakceptowane - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń