X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie ma powodu do dyskusji". Kreml odpiera zarzuty o zakłamywanie historii zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:54
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nic mu nie wiadomo o tym, "by doszło do jakiegokolwiek przewartościowania wydarzeń w Katyniu". Jednocześnie zarzucił Polsce "zamykanie oczu na to, co wydarzyło się we wspólnej historii" Polski i Rosji. To odpowiedź na informacje polskiej ambasady w Moskwie, która informowała o konferencji historycznej na której padły wypowiedzi "dążące do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje".
Kreml odpiera zarzuty o przewartościowanie wydarzeń w Katyniu
Kreml odpiera zarzuty o "przewartościowanie wydarzeń w Katyniu"Foto: Alla_K/ Shutterstock

Pieskow powiedział na codziennym briefingu dla prasy, że nie doszło do przewartościowania wydarzeń w Katyniu, dlatego - jego zdaniem - "nie ma powodu do dyskusji". Oświadczył także, że Katyń jest "trudnym i wielowymiarowym tematem".

1200_Katyń_PAP.png
"Nowa jakość" w kwestii negowania Zbrodni Katyńskiej. Rosyjska gazeta ostrzega

"Należy się orientować na te wszystkie oceny"

Przedstawiciel Kremla wspomniał o "ostatnim wspólnym wydarzeniu" polsko-rosyjskim poświęconym upamiętnieniu Katynia, powiedział, że wówczas wyrażone zostały wszystkie oceny na ten temat. Agencja TASS przypomina w tym kontekście, że we wrześniu 2009 roku obecny prezydent, a wówczas premier Rosji Władimir Putin złożył wizytę w Polsce, gdzie uczestniczył w obchodach związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Według słów Pieskowa, "tam zabrzmiały wszystkie oceny, tam zbierali się wszyscy historycy i obecny był prezydent Federacji Rosyjskiej" i "należy się orientować na te wszystkie oceny".

Czytaj także:

Jednocześnie rzecznik Putina zarzucił stronie polskiej, że - jak to ujął - "często zamyka oczy na to, co wydarzyło się w naszej wspólnej historii, i skłonna jest, by a priori mieć wrogie nastawienie i zaprzeczać realiom". - Można tylko ubolewać w tej kwestii - ocenił. 

Rosyjska konferencja historyczna

Wcześniej ambasada RP w Moskwie oświadczyła, że na konferencji zorganizowanej niedawno przez Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne (RWIO) padły wypowiedzi "dążące do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje". Ambasada wskazała, że uczestniczący w konferencji jeden z deputowanych niższej izby parlamentu Rosji, Aleksiej Czepa, oświadczył, że jest gotowy inicjować anulowanie uchwały na temat Katynia przyjętej w 2010 roku. Uchwała ta potwierdzała odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską i zawierała jej potępienie. Dokument z 2010 roku wskazywał też, że zbrodnia ta została dokonana na rozkaz Józefa Stalina.

gliński 1200 pap (2).jpg
Gliński: kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL, prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej RP

Ambasada RP zaznaczyła, że uczestnicy konferencji RWIO podawali w wątpliwość zasadność umiejscowienia tablic upamiętniających polskich jeńców obozu ostaszkowskiego, znajdujących się na terenie monastyru Niło-Stołobieńskiego w obwodzie twerskim. Na konferencji padły stwierdzenia, że "nie ma przesłanek prawnych i historycznych", by tablice znajdowały się w tym miejscu - wskazała ambasada w komunikacie.


Posłuchaj
00:56 komunikat ambasady spec .mp3 Rozgłośnie "Svoboda" i Echo Moskwy publikują obszerne fragmenty komunikatu polskiej ambasady w Moskwie, w sprawie zakłamywania historii zbrodni katyńskiej przez prokremlowskie środowiska - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Obóz na terenie monastyru położonego na wyspie na jeziorze Seliger był jednym z trzech obozów, gdzie przetrzymywani byli obywatele RP zgładzeni przez NKWD wiosną 1940 roku. Jeńcy Ostaszkowa zostali przewiezieni do Tweru i rozstrzelani w gmachu, w którym mieściła się wówczas siedziba NKWD i wewnętrzne więzienie. Obecnie w gmachu tym mieści się uczelnia medyczna. Wiosną br. z budynku zdemontowana została tablica, która znajdowała się tam od lat 90. XX w., przypominająca o losie zabitych tam ofiar zbrodni katyńskiej.


mbl

Czytaj także

Rosyjska dezinformacja ws. Mierzei Wiślanej. Żaryn: chodzi o blokowanie rozwoju gospodarczego Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 14:08
"Realizowana przez polski rząd budowa kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną od początku budzi opór Rosji, wraz z postępem prac rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych" - napisał rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozpracować komunistów". Zaprezentowano dokumenty Kontrwywiadu KG AK "Korweta"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 15:04
Dokumenty Referatu Antykomunistycznego "Korweta" Kontrwywiadu KG AK opisujące wpływy komunistyczne na terenie okupowanej Polski w czasie II wojny światowej zaprezentowano w poniedziałek w stołecznym Archiwum Akt Nowych. Spotkanie odbyło się z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nielegalne usunięcie tablic katyńskich w Twerze. Przed rosyjskim sądem ruszył proces

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 21:21
W rosyjskim Twerze rozpoczął się proces w sprawie nielegalnego usunięcia tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Pamiątkowe znaki zostały w maju zdemontowane ze ściany Twerskiego Uniwersytetu Medycznego i do dziś nie wiadomo, kto to zrobił i na jakiej podstawie. Pozew w tej sprawie złożyło stowarzyszenie "Memoriał", które chce, aby tablice wróciły na miejsce.
rozwiń zwiń