X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister finansów: chcemy, by Polacy mieli pieniądze i je wydawali

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 08:05
- Chcemy, by jak najwięcej pieniędzy zostawało w kieszeniach obywateli i żeby je wydawali, bo to nakręca konsumpcję i pomoże wyciągnąć Polskę z recesji, w której gospodarka znalazła się z powodu pandemii - mówi "Faktowi" minister finansów Tadeusz Kościński. Dodaje, że dlatego rząd nie podwyższa podatków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/FamVeld

Minister finansów Tadeusz Kościński na łamach poniedziałkowego "Faktu" został zapytany, czy będzie tarcza dla podatników i dlaczego rząd z racji tego, że wielu Polaków przebywa obecnie na zasiłku kornowirusowym czy postojowym nie obniży podatków lub publicznych danin. Minister finansów podkreślił, że rząd chce, by jak najwięcej pieniędzy zostawało w kieszeniach obywateli.

- Chcemy, żeby je wydawali, bo to nakręca konsumpcję i pomoże wyciągnąć Polskę z recesji, w której nasza gospodarka znalazła się z powodu pandemii. I właśnie z tego powodu nie podwyższamy podatków - powiedział Kościński.

Kościński PAP Arch-1200.jpg
Minister finansów: polskie finanse są zdrowe, rząd posiada dużą poduszkę finansową

Działania przed pandemią

Zwrócił uwagę, że niektórzy mówią, że to czas na tworzenie tzw. poduszek finansowych i przypomniał, że rok temu rząd obniżył podatek PIT z 18 do 17 proc., a dla młodych ludzi poniżej 26. roku życia wprowadził zerowy PIT.

- Trudno więc, byśmy jeszcze go obniżyli. Podwoiliśmy także koszty uzyskania przychodu. Myślę, że już przed pandemią sporo zostało zrobione - stwierdził Kościński.

Utrzymane programy

Zauważył również, że to oznaczałoby mniejsze wpływy podatkowe do budżetu.

podatki firmy1200.jpg
Slim VAT przyjęty przez Sejm. Nowelizacja ustawy ma uprościć życie

- A to z budżetu finansujemy pomoc dla przedsiębiorców, ratujemy miejsca pracy, wzmacniamy gospodarkę. Jak już wspomniałem, rozwój gospodarczy rozkręca m.in. konsumpcja i to jest powód, dla którego podtrzymujemy programy społeczne jak 500+ czy wypłaty trzynastek, w przyszłym roku także czternastej emerytury - zaznaczył minister finansów.

Dopytany z kolei, czy czternasta emerytura będzie wypłacana seniorom co roku, czy to tylko jednorazowy zastrzyk pieniędzy odpowiedział, że to nie zależy od ministra finansów. - Mamy w planie wypłatę czternastek w przyszłym roku i rola Ministerstwa Finansów polega na tym, by na ten cel zapewnić pieniądze - wyjaśnił Kościński.

"Podatki to pieniądze obywateli"

Kościński tt-1200.jpg
Minister finansów: firmom będziemy pomagać tak długo, jak będzie taka potrzeba

Zapytany natomiast o niższą ulgę abolicyjną, wprowadzony w przyszłym roku podatek handlowy czy spółki komandytowe, które skarżą się, że będą dodatkowo płacić CIT, odpowiedział, że "wpływy podatkowe to nie są pieniądze, które należą do ministra finansów", a "podatki to pieniądze obywateli".

- Indywidualnie podatnik nie postawi szkoły, szpitala lub drogi. By taka inwestycja była możliwa, musi się na nią złożyć wiele osób. Taka jest podstawowa rola podatku - podkreślił Kościński.

Dodał, że minister finansów ma te pieniądze zbierać.

- I jeszcze wyrównanie szans na rynku. Stąd projekt, by spółki komandytowe zaczęły płacić podatek dochodowy (CIT). To niesprawiedliwe, że są spółki, które robią dokładnie to samo i jedna z nich płaci CIT i PIT, a druga tylko PIT. W naszych działaniach nie chodzi o ratowanie finansów publicznych - wytłumaczył minister finansów.

fc

Czytaj także

Minister finansów: nawet o jeden grosz nie podwyższyliśmy żadnego podatku w zeszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 07:46
- W większości przypadków pracujemy nad tym, jak te podatki obniżać - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier wskaże prawne aspekty weta wobec budżetu UE. Zapowiedział uchwałę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 19:35
- Chcę zaproponować na jutro uchwałę, w której będą ujęte wszystkie aspekty ws. budżetu UE od strony prawnej, legislacyjnej i regulacyjnej, najważniejsze, o których powiedziałem w Sejmie - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń