"Próba wywarcia nacisku na Polskę, by wycofała swoje weto". Cedro o uchwale parlamentu Holandii

- Nawet jeżeli Portugalia przejmie pierwszeństwo w prowadzeniu tych rozmów, to nadal kanclerz Merkel będzie pośrednikiem, mediatorem - oceniła w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro z Dziennika Gazeta Prawna, odnosząc się do przewodnictwa w negocjacjach nt. budżetu UE. 

2020-12-01, 17:52

"Próba wywarcia nacisku na Polskę, by wycofała swoje weto". Cedro o uchwale parlamentu Holandii
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Foto: Botond Horvath / Shutterstock.com

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji dotyczących funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Powiązany Artykuł

W holenderskim parlamencie przyjęto uchwałę zobowiązującą rząd do sprawdzenia, w jaki sposób Holandia mogłaby pozwać Polskę za problemy z praworządnością do Trybunału Sprawiedliwości UE. - W uchwale zwrócono uwagę na Izbę Dyscyplinarną - że wbrew środkowi tymczasowemu zastosowanemu przez TSUE nadal działa, nadal prowadzi postępowania dyscyplinarne, i że to jest wbrew orzeczeniu - poinformowała Cedro. 


Posłuchaj

Magdalena Cedro: pojawiły się sugestie, że kraje południa byłyby bardziej skłonne do tego, żeby ustąpić w sprawie praworządności (Świata pogląd) 10:55
+
Dodaj do playlisty

 

Wskazała również, że kolejnym zastrzeżeniem holenderskiego parlamentu jest "ingerencja polityczna w niezawisłość sędziowską" w Polsce. - Jest to próba wywarcia nacisku na Polskę, by wycofała swoje weto - wskazała. 

REKLAMA

Magdalena Cedro odniosła się również do przebiegu negocjacji unijnych dot. budżetu. - Wiemy, że niemiecka kanclerz Angela Merkel stara się znaleźć jakiś kompromis - powiedziała. - Jest gotowa do poszukiwania kompromisu, również do poszukiwania kompromisu jest gotowy premier portugalski - dodała, podkreślając stanowisko kraju, które po Niemczech będzie przewodzić obradom Rady UE. 

W rozmowie zwrócono uwagę na geograficzny podział rysujący się w UE ws. kwestii praworządności. - Pojawiły się sugestie, że kraje południa byłyby bardziej skłonne do tego, żeby ustąpić w sprawie praworządności - powiedziała ekspert. - Kraje, które są za powiązaniem funduszy z praworządnością są jednak w większości - dodała. 

REKLAMA

***

Tytuł audycji: "Świata pogląd"
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: Magdalena Cedro (Dziennik Gazeta Prawna)
Data emisji: 01.12.2020
Godzina emisji: 16.47

kb/PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej