Darmowe i dobrowolne szczepienia Polaków na COVID-19. Premier poinformował, kiedy mogą się rozpocząć
- Są widoki, aby już od lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi. Czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Leków, od której zależy moment startu, wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno gotowi - zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że szczepienia przeciw COVID-19 będą darmowe i dobrowolne.
2020-12-02, 14:30
- Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 milionów dawek szczepionki z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca
- Ich koszt waha się od 5 do 10 mld złotych
- Szef rządu wskazał, że szczepienia na koronawirusa w Polsce będą darmowe i dobrowolne, wymagane będzie przyjęcie dwóch dawek
- Obecnie opracowywana jest logistyka szczepień. Szef rządu przewiduje, że preparaty będą dostępne w POZ, oraz że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą lekarze, pracownicy służb mundurowych, personel i mieszkańcy zakładów opiekuńczo-leczniczych, oraz osoby starsze
- - Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, może przerwać łańcuch zakażeń i ochronić nawet swoich rodziców - mówił szef rządu
Powiązany Artykuł

"Spełnia surowe normy bezpieczeństwa". Szczepionka Pfizera i BioNTechu przeciw koronawirusowi zaaprobowana
45 milionów dawek za kilka mld złotych
Szef rządu poinformował, że złożono zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Ich koszt waha się od 5 do 10 mld zł. Szef rządu zaznaczył, że szczepionka będzie darmowa w dystrybucji i dobrowolna.
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki: szczepionki na koronawirusa będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
Preparaty zamówiono od firm "takich jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson" - poinformował premier. Zaznaczył, że Polska jest gotowa podpisać kolejne umowy i czeka jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej.
Czytaj także:
- Ponad 13 tys. zakażeń COVID-19, zmarło ponad 600 osób. Nowe dane MZ
- Obostrzenia, rozszerzenie "szarej strefy", mniejsza ilość wirusa. Dr Sutkowski o spadku liczby zakażeń
Szef rządu ocenił, że masowe szczepienia Polaków mogłyby ruszyć w pierwszym kwartale 2021. - Są widoki, aby już od lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi. Czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Leków, od której zależy moment startu. Wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno gotowi - zapewnił szef rządu.
Powiązany Artykuł

Minister zdrowia: testy antygenowe od dziś dostępne w POZ. Będą uwzględniane w statystykach
Przede wszystkim POZ
Premier mówił na konferencji prasowej, że cała logistyka związana z dystrybucją szczepionki na koronawirusa jest organizowana przez kilka podstawowych podmiotów na czele z wybranymi ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych. Szef rządu podkreślał, że celem rządu jest dostępność szczepionek w każdej gminie w Polsce.
- Punkty szczepień to przede wszystkim POZ, nasze podstawowe jednostki opieki zdrowotnej, następnie pozostałe miejsca opieki zdrowotnej, także mobilne nasze jednostki, które będą dokonywały szczepień w różnych miejscach w Polsce - poinformował szef rządu.
Posłuchaj
Mateusz Morawiecki dodał, że czwarty obszar, który chce wykorzystać do szczepień, to szpitale rezerwowe, jak mówił, to "te szpitale, które zaczęliśmy budować w październiku z myślą o tym, że COVID-19 może się rozwijać jeszcze groźniej, niż się rozwijał" (IAR) 0:27
Dodaj do playlisty
- Dziś wiemy, że te szpitale rezerwowe być może pozostaną rezerwowe na dłużej i chcemy je w tym kontekście wykorzystać dla procesu szczepień, one się jeszcze w ten sposób dodatkowo przydadzą, oprócz tego, że są naszą czwartą linią obrony, dają nam dodatkowe bezpieczeństwo w COVID-19, to przydadzą się też w procesie szczepienia przeciw koronawirusowi - powiedział premier.
Powiązany Artykuł

"Jeśli chodzi o długofalowe skutki, tutaj badań nie ma". Jałowiczor o szczepionce na COVID-19
Grupy z pierwszeństwem dostępu
Szef rządu poinformował, że w pierwszej kolejności szczepienia będą dostępne dla wszystkich służb medycznych, które są "na pierwszej linii frontu". Wymienił w tym kontekście lekarzy, pielęgniarki, diagnostów, laborantów, ratowników medycznych. Następnie zaszczepić będą mogli się mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, potem przedstawiciele służb mundurowych (policjanci, pracownicy służb mundurowych, którzy udzielają się bardzo intensywnie w walce z COVID-19, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych).
Czytaj także:
- Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. MSWiA: zarzuty posłów KO o konflikt interesów są bezpodstawne
- "Nie byliśmy odporni na wołania przedsiębiorców". Premier o działaniach rządu w czasie pandemii
Wreszcie, wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego - wskazał premier Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj
- Wiemy doskonale, że COVID-19 jest najbardziej groźny, najbardziej śmiertelny dla osób powyżej 70-75 roku życia. Ale w zależności od dostępności szczepionek i tempa ich wwozu do Polski, będziemy chcieli szczepić jak najszersze rzesze naszych seniorów powyżej 65. roku życia - powiedział szef rządu (IAR) 0:29
Dodaj do playlisty
Powiązany Artykuł

"Spotkam się z rodziną za pośrednictwem komunikatora". Wirusolog o świętach w czasie pandemii
Cztery kroki do odporności
Mateusz Morawiecki przekazał, jak będzie wyglądał proces szczepień. - Rejestracja chętnych do szczepień na COVID-19 będzie prowadzona zarówno online, jak i metodami tradycyjnymi, zaś sama procedura zakończy się w czterech krokach: 1) rejestracja (online, lub standardowa); 2) zgłoszenie do punktu szczepień; 3) pierwsze zaszczepienie; 4) po 21 dniach powtórzenie szczepienia.
- Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, może przerwać łańcuch zakażeń i ochronić nawet swoich rodziców - mówił szef rządu. Szef rządu ocenił także, że szczepienia to nie tylko powrót do normalności z punktu widzenia naszego życia codziennego, społecznego, ale też szybszy powrót do normalnego funkcjonowania takich branż jak gastronomia czy turystyka.
Posłuchaj
- Szczepienia na koronawirusa to nie tylko powrót do normalności życia codziennego, ale też mechanizm, który chroni miejsca pracy - ocenił szef polskiego rządu (IAR) 0:21
Dodaj do playlisty
Szef rządu podkreślał na konferencji prasowej, że aby przyszły rok był "ostatnim rokiem koronawirusa" trzeba "przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz przeprowadzić proces szczepień".
Powiązany Artykuł
pg, mbl