X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marek Gróbarczyk: Rosja przygotowuje się do dokończenia budowy Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 08:45
- Zarówno strona niemiecka, jak i rosyjska uzależniają budowę gazociągu od wyniku wyborów prezydenckich. Mam nadzieję, że dotychczasowa twarda polityka USA w tej kwestii będzie utrzymana - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Marek Gróbarczyk
Marek GróbarczykFoto: PR24

Prace nad budową gazociągu Nord Stream 2, dostarczającego surowiec z Rosji do Niemiec, zostaną prawdopodobnie wznowione - poinformowała agencja AFP.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Macierewicz: blokowanie przekopu Mierzei Wiślanej to wspieranie sojuszu Rosji i Niemiec

Działania zmierzające do dokończenia inwestycji odbywają się pomimo sprzeciwu ambasador USA w Niemczech, Robin Quinville. Wezwała ona niemieckie władze i Unię Europejską do wstrzymania budowy gazociągu mierzącego 1200 kilometrów.

Marek Gróbarczyk zauważył, że obserwowane w ostatnich dniach ruchy statków budujących Nord Stream 2 mogą być pewnego rodzaju zasłoną, którą stosuje strona rosyjska. - Ta inwestycja jest dla Rosji zasadnicza, jeżeli chodzi o uzależnienie Europy od swojego gazu. Możemy mieć do czynienia z wybiegiem i być może rzuceniem znacznie większych sił do jej realizacji - ocenił.

Posłuchaj
13:47 _PR24_AAC 2020_12_08-07-36-01.mp3 08.12.2020 Marek Gróbarczyk (Polskie Radio 24 / 24 Pytania)

- Obecne manewry statków budujących te inwestycje mają za zadanie przygotowanie terenu do realizacji tej inwestycji. Pozostało bodajże 50 km do wybudowania, patrząc na zaangażowanie zarówno strony rosyjskiej, jak i niemieckiej widać, że zrobią one wszystko, by ją dokończyć - podkreślał gość audycji.

"Mam nadzieję, że zahamujemy tę inwestycję"

Marek Gróbarczyk przypominał, że Nord Stream 2 to ogromna ilość gazu, którego dystrybucja będzie zarządzana przez Niemcy. - To zwiększenie o 50 proc. dostaw gazu do Europy, bardzo niebezpieczny casus, jeśli chodzi o uzależnienie się od jednego dostawcy. Miejmy nadzieję, że nasze starania doprowadzą do zahamowania tej inwestycji, bardzo niedobrej, jeśli chodzi o uzależnienie Europy - stwierdził.

Niemieckie władze żeglugowe wydały ostrzeżenie dla obszaru Morza Bałtyckiego, gdzie ma zostać położonych kilka ostatnich kilometrów gazociągu. Statki mają omijać tę strefę od 5 do 31 grudnia.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

GościeMarek Gróbarczyk

Data emisji: 08.12.2020

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Czytaj także

"Robienie interesów z Rosją to zbrodnia". Premier o budowie Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 20:35
Do naszego wspólnego interesu należy to, aby przerwać Nord Stream 2 tak, by był to sygnał dla Rosji, aby nie niszczyła suwerenności Białorusi - mówił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że kontynuacja prac Niemiec i Rosji nad gazociągiem północnym to błąd ogromnego kalibru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To działania absolutnie szkodliwe". Kopcińska o próbach zablokowania przez Różę Thun przekopu Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 18:55
- Rosja używa argumentu ekologicznego, żeby wpłynąć na opinię publiczną w Polsce i zablokować budowę. To zaskakujące (...) - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Kopcińska. Europoseł PiS komentowała ostatnie działania europoseł PO Róży Gräfin von Thun und Hohenstein, która chce blokować przekop Mierzei Wiślanej, używając do tego organów Unii Europejskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Amerykańska polityka zmieniła sytuację". Prof. Reginia-Zacharski o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 10:20
- Możemy przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że gdyby nie amerykańskie sankcje, to budowa Nord Streamu 2 postępowałaby szybciej i w sposób bardziej płynny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. - Strona niemiecka istotnie zmieniła narrację w stosunku do drugiej nitki gazociągu bałtyckiego, ale to amerykańska polityka zmienia sytuację - dodał.
rozwiń zwiń