Skarga nadzwyczajna w sprawie odszkodowania dla opozycjonisty. Jest wniosek prokuratury
Prokuratura Generalna wniosła skargę nadzwyczajną w sprawie prawomocnego orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Chodzi o sprawę, w której wyrok zapadł w czerwcu 2018 roku. Dotyczył on odszkodowania za internowanie opozycjonisty w latach 70. i 80.
2020-12-09, 06:55
W wyniku aresztowań i używania siły przez funkcjonariuszy oraz w wyniku przetrzymywania w ciasnych celach bez możliwości ruchu mężczyzna zapadł na choroby, które regularnie nawracały. W wyniku internowania miał też problemy ze znalezieniem pracy.
Opozycjonista złożył w 2009 roku wniosek o odszkodowanie w maksymalnej przewidzianej wówczas prawnie wysokości 25 tysięcy złotych. Jednak sąd zasądził na rzecz opozycjonisty odszkodowanie w wysokości 16 tysięcy złotych.
Powiązany Artykuł
Izba Dyscyplinarna SN zajmie się sprawą immunitetu sędziego Józefa Iwulskiego
Sprzeczność ustaleń
Jak napisano w komunikacie Prokuratury Krajowej, prokurator generalny zarzucił zaskarżonemu orzeczeniu naruszenie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela, określonych w Konstytucji oraz rażące naruszenie przepisów kodeksu postępowania karnego i oczywistą sprzeczność ustaleń sądu w zakresie odpowiedniej wysokości zasądzonego na rzecz wnioskodawcy zadośćuczynienia.
"Z materiału dowodowego sprawy niezbicie wynika, że wykonanie decyzji o internowaniu wnioskodawcy wiązało się z przemocą fizyczną i psychiczną. Przez ponad 7 miesięcy był odizolowany i zastraszany, złe warunki, w których przebywał, przyczyniły się do pogorszenia jego stanu zdrowia i nawracającej choroby. W świetle materiału dowodowego trudno uznać, aby zasądzona tytułem zadośćuczynienia kwota była, jak uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie, odpowiednia i wystarczająca w stosunku do rozmiaru krzywdy doznanej przez wnioskodawcę" - napisano w oświadczeniu.
REKLAMA
pg
REKLAMA