"Kluczowe kwestie pozostaną bez zmian". Amerykanista o zmianie prezydenta USA

- USA nawet przy zmianie władzy np. z republikańskiej na demokratyczną utrzymują w wielu kwestiach dotychczasowy kurs. We współpracy z Polską, kwestii bezpieczeństwa energetycznego czy kluczowej dla nas współpracy wojskowej, utrzymaniu obecności amerykańskiego wojska, nic się nie powinno zmienić - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Winiarski, amerykanista (tygodnik "Niedziela").

2020-12-15, 13:44

"Kluczowe kwestie pozostaną bez zmian". Amerykanista o zmianie prezydenta USA

Amerykańskie Kolegium Elektorów potwierdziło zwycięstwo kandydata Demokratów Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

W serii głosowań, które odbywały się niezależnie w stolicach 50 stanów, Joe Biden zdobył 306 głosów elektorskich, a Donald Trump - 232.

Powiązany Artykuł

Jerzy Targalski 1200.jpg
"Wszystko zależy teraz od determinacji Republikanów". Targalski o wyniku wyborów prezydenckich w USA

Tomasz Winiarski zwracał uwagę, że wraz ze zmianą administracji w USA mogą się pojawić różnice ideologiczne w stosunkach Polski ze Stanami Zjednoczonymi. - Prezydent Trump był konserwatywny, teraz będziemy mieli prezydenta liberalnego, wątpię jednak, by kwestie światopoglądowe odbiły sia na takich płaszczyznach współpracy strategicznej jak energetyka czy współpraca militarna, która jest absolutną podstawą naszej racji stanu. USA rozumieją, że są to kwestie ewidentnie ponad podziałami, ważne dla obu stron, to się nie zmieni - zaznaczył.

- Jednak Joe Biden dał się poznać jako polityk, który porównał Polskę do państw takich jak Białoruś, zdecydowanie niedemokratycznych. Ewentualnie spodziewałbym się problemów w relacjach Warszawa - Waszyngton polegających na gestach politycznych i ew. krytyce czy presji - dodał amerykanista.

REKLAMA

Gość audycji komentował także możliwe relacje Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską po zaprzysiężeniu prezydenta z Partii Demokratycznej. - Mamy informację, że Joe Biden będzie chciał prawdopodobnie utrzymać sankcje dla firm uczestniczących w budowie Nord Streamu 2, natomiast akcent nacisku na Niemcy, nie tylko w kwestiach dot. gazu i współpracy z Rosją, ale także w sprawie wydatków w ramach NATO będzie zdecydowanie słabszy - ocenił.

Posłuchaj

15.12.2020 Tomasz Winiarski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:22
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z procedurą decyzja Kolegium Elektorów zostanie przyjęta przez Kongres 6 stycznia. Dwa tygodnie później Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

Kolegium składa się obecnie z 538 członków. Ich liczba odpowiada 435 członkom Izby Reprezentantów i 100 senatorom z 50 stanów; dodatkowo do kolegium delegowanych jest troje przedstawicieli dystryktu stołecznego (DC).

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Tomasz Winiarski

Data emisji: 15.12.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 11.33

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej