more_horiz
Wiadomości

"To sprawa wewnętrzna Polski". Jarosław Kaczyński zapowiada dalsze zmiany w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 06:32
Wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział dalsze zmiany w sądownictwie. Jak podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", PiS chce "znieść fenomen, że w Polsce sądy są uzależnione od opozycji".
Siedziba Sądu Najwyższego
Siedziba Sądu NajwyższegoFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Prezes PiS był pytany w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej", czy PiS będzie decydował wkrótce o kolejnym etapie zmian w sądownictwie.

Będą zmiany w sądownictwie, to jest sprawa wewnętrzna Polski. Nigdy nie chcieliśmy podważać niezależności sądownictwa, bo to byłoby rzeczywiście naruszenie zasad europejskich - powiedział polityk.

Czytaj więcej
en kaczyński morawiecki 663.jpg
Jarosław Kaczyński: bardzo prawdopodobne, że Mateusz Morawiecki będzie premierem do końca kadencji

Sądy "po tamtej stronie"

Jak dodał Jarosław Kaczyński, sądy w Polsce "są upolitycznione" i są "po tamtej", opozycyjnej, stronie. "Polsce będą potrzebne normalne sądy, które będą się trzymać prawa" - mówi prezes PiS.

Wicepremier zapowiedział zmiany procedur i "w pewnym wymiarze" zmianę sędziów. - Sądownictwo jako korporacja jest dziś praktycznie poza państwem - mówi prezes PiS. Dodaje, że aprobatę dla zmian zapowiedzieli już prezydent Andrzej Duda i wicepremier Jarosław Gowin.

Czytaj także:

Prezes PiS: innego wyroku TK być nie mogło

Wicepremier Kaczyński zapewnia też, że nie ma wpływu na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, choć przyznaje, że lubi jej prezes Julię Przyłębską.

Mówi też, że wiedział, iż "w ramach konstytucji" nie mogło być innego orzeczenia Trybunału w sprawie aborcji.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem