"W tym roku świat zobaczył przebudzenie Białorusi". UE reaguje na działania władz w Mińsku
Sankcje wobec reżimu w Mińsku i plan wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi - tak Unia Europejska zareagowała na sfałszowanie wyborów prezydenckich w tym kraju i brutalne represje wobec obywateli. Na wniosek polskiego premiera, 10 dni po wyborach, szef Rady Europejskiej zwołał nadzwyczajną naradę unijnych przywódców. W kolejnych miesiącach zapadały konkretne decyzje.
2020-12-26, 16:59
Plan Marshalla dla Białorusi to polski pomysł przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego na październikowym unijnym szczycie. Teraz pracuje nad nim Komisja Europejska.
- Pozytywny plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi, wsparcie dla małych i średnich firm, ruch bezwizowy, czy Fundusz Stabilizacyjny - mówił wtedy szef polskiego rządu.
Powiązany Artykuł
Represje na Białorusi. Politolog: zamknięcie granic wiąże się z trzecim etapem operacji reżimu
"Białoruś walczy o godność, wolność i tożsamość"
Od września sprawą Białorusi zajmował się Parlament Europejski, a kilkanaście dni temu przyznał nagrodę białoruskiej opozycji imienia Sacharowa, która jest przyznawana za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację.
Odebrała ją jedna z liderem opozycji Swiatłana Cichanouska. - W tym roku świat zobaczył przebudzenie Białorusi, która walczy o godność, wolność i tożsamość w obliczu brutalnego reżimu - podkreślała.
REKLAMA
Posłuchaj
Sankcje na Mińsk
Wobec reżimu Unia Europejska nałożyła sankcje. Obecnie na czarnej liście z zakazem wjazdu do Wspólnoty i zablokowanymi aktywami w Europie znajduje się 84 funkcjonariuszy na czele z Aleksandrem Łukaszenką.
Niedawno restrykcjami zostało objętych 7 białoruskich firm wspierających władze w Mińsku.
ms
REKLAMA
REKLAMA