Śledztwo dot. Polnordu. Jest decyzja sądu ws. braku aresztu dla Piotra W.

Sąd Okręgowy w Poznaniu ostatecznie odrzucił zażalenie prokuratury ws. niezastosowania aresztu wobec Piotra W. - jednego z podejrzanych w śledztwie dotyczącym spółki Polnord. Postanowienie jest prawomocne - przekazał w poniedziałek rzecznik prasowy sądu.

2020-12-28, 18:47

Śledztwo dot. Polnordu. Jest decyzja sądu ws. braku aresztu dla Piotra W.

Piotr W. jest obok Romana Giertycha i Ryszarda Krauzego jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym, oprócz Romana Giertycha, przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia pieniędzy spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

Powiązany Artykuł

rgiertych pap_20200628_1ST 1200.jpg
Ziobro: prokuratura będzie dążyła do pociągnięcia Giertycha do odpowiedzialności

Śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie pięciu z podejrzanych: Ryszarda Krauzego, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś. 17 października Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu nie uwzględnił wniosków prokuratury o tymczasowe aresztowanie podejrzanych, na co zażalenia złożyła poznańska Prokuratura Regionalna.

2 listopada biuro prasowe Sądu Okręgowego w Poznaniu poinformowało, że sąd rozpatrzy zażalenie ws. niezastosowania tymczasowego aresztu wobec czterech podejrzanych, w tym Ryszarda Krauzego. 16 listopada sąd odrzucił wnioski prokuratury ws. podejrzanych. Rzecznik SO w Poznaniu powiedział wówczas, że według sądu zebrany materiał dowodowy obecnie nie pozwala na przyjęcie, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, iż podejrzani dopuścili się zarzucanych im czynów.

Czytaj także:

REKLAMA

Biuro prasowe sądu podało na początku listopada, że "zażalenie prokuratury na niezastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego Piotra W. nie zostało załączone" w związku z czym postanowienie o niezastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu stało się prawomocne z dniem 27 października.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski przekazał wówczas, że ws. niezastosowania aresztu wobec Piotra W., na jego nazwisko, nie wpłynęło zażalenie ze strony prokuratury.

Powiązany Artykuł

polnord shutterstock 1200.jpg
Śledztwo ws. wyprowadzenia 93 mln zł z Polnordu. Wiemy, kto pokieruje zespołem prokuratorów

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek 9 listopada poinformowała, że prokuratura skierowała do sądu pismo "wraz z uzupełnieniem braków formalnych zażalenia" na postanowienie sądu rejonowego o niezastosowaniu tymczasowego aresztu wobec Piotra W. Według prokuratury zażalenie wpłynęło w ustawowym terminie, jednak było "obarczone brakami formalnymi". Prokuratura, opierając się m.in. na orzecznictwie Sądu Najwyższego, argumentowała, że w takiej sytuacji powinna zostać uruchomiona procedura usuwania braków formalnych.

18 listopada poznański sąd rejonowy wydał zarządzenie o odmowie przyjęcia zażalenia prokuratury jako złożonego po terminie.

REKLAMA

- Sąd uznał, że samo pismo przewodnie nie jest zażaleniem, więc nie można uzupełnić braków formalnych zażalenia w ten sposób, że składa się zażalenie, które nie zostało dołączone do pisma przewodniego. Bo pismo przewodnie nie jest środkiem zaskarżenia i nie uzupełnia się braków pisma przewodniego tylko braki zażalenia, więc należy uznać, że zażalenie zostało złożone dopiero teraz - wyjaśniał wówczas sędzia Brzozowski. Prokuratura złożyła zażalenie na tę decyzję do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Czytaj także:

W poniedziałek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski przekazał, że sąd utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

- Pismo przewodnie nie jest środkiem odwoławczym, w związku z tym nie może być traktowane jako pismo procesowe, co do którego uzupełniania braków należy wzywać prokuratora. Jest to tylko pismo o charakterze informacyjnym i nie jest zażaleniem. Nie zawiera żadnych braków formalnych, bo nie jest takim pismem jak zażalenie - wyjaśnił sędzia.

REKLAMA

Brzozowski dodał, że postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu jest prawomocne i niezaskarżalne. - Nie ma żadnych możliwości jego wzruszania - powiedział.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej