X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Całe życie działała na rzecz podtrzymywania pamięci". Pożegnano Krystynę Zając, byłą więźniarkę KL Ravensbrück

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 13:59
Najbliższa rodzina, przyjaciele i przedstawiciele środowiska byłych więźniarek KL Ravensbrück pożegnali Krystynę Zając - byłą więźniarkę niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet i dzieci.
Więźniarki przy pracy  1939  w obozie Ravensbrck
Więźniarki przy pracy – 1939 w obozie RavensbrückFoto: wikipedia.org/public domain

Krystyna Zając w wieku 19 lat, po 32 dniach Powstania Warszawskiego, 2 września 1944 roku wraz z resztą ludności cywilnej została wyprowadzona z Warszawy, przewieziona bydlęcymi wagonami do Niemiec, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie była więziona do 23 kwietnia 1945 roku.

karl-brandt_PAP_663.jpg
Mordowali zamiast leczyć. 74 lata temu rozpoczął się proces nazistowskich lekarzy

Podczas homilii ks. Robert Ogrodnik - kapelan byłych więźniarek KL Ravensbrück popodkreślał niezwykłą postawę Krystyny Zając. Wspominał, że kiedyś stojąc nad brzegiem jeziora Szwed, które oblewa teren dawnego obozu, zapytał: Pani Krystyno, czy Pani czuje nienawiść do Niemców? Krystyna Zając odpowiedziała: Mnie jest przykro, że człowiek człowiekowi zgotował taki los. Ja nie czuję nienawiści, bo nie mogłabym być wtedy chrześcijanką. Duchowny podkreślił, że "świętej pamięci Krystyna wiedziała co to krzywdy darować i je cierpliwie znosić".

Podtrzymywanie pamięci "o kaźni Polek"

Ks. Ogrodnik przypominał, że Krystyna Zając przez całe życie działa na rzecz podtrzymywania pamięci o kaźni Polek w KL Ravensbrück. Do takiej postawy pchały ją słowa wyryte na tablicy ufundowanej przez byłe więźniarki zawieszonej na murze obozu: Jeśli echo ich głosu zamilknie - zginiemy. Duchowny podkreślał, że postawa Krystyny Zając jest dla nas ważnym przesłaniem.

Dzięki staraniom między inny Krystyny Zając wieniec w imieniu narodu pod tablicą upamiętniającą męczeństwo Polek w KL Ravensbrück złożyła małżonka prezydenta Bronisława Komorowskiego Anna.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

"Dawała nam świadectwo jak należy żyć"

Krystynę Zając pożegnała Hanna Nowakowska przewodnicząca Klubu byłych Więźniarek Ravensbrück i wiceprezes Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück, która zapewniała, że Klub będzie kontynuował działania byłej więźniarki. Hanna Nowakowska przypominała, że obóz był dla Krystyny Zając czasem wielkiej niepewności, ale po odzyskaniu wolności uczyła kolejne pokolenia "czym jest życie, dlaczego taka ważna jest wolność. Potrafiła zachować człowieczeństwo w obozie, a po wojnie dawała nam świadectwo jak należy żyć".

Krystyna Zając zmarła w wieku 95 lat - spoczęła na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

W KL Ravensbruck Niemcy więzili ponad 132 tysiące kobiet. Najliczniejszą grupą więźniarek były Polki, spośród 40 tysięcy tam osadzonych przeżyło zaledwie 8 tysięcy. Polki były też jedyną grupą narodowościową, na której przeprowadzano w obozie eksperymenty pseudomedyczne.

pg

Czytaj także

Johanna Langefeld - esesmanka uratowana przez więźniarki

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 22:01
- Historia jest nieprawdopodobna, sensacyjna i zaskakująca. Dowiedziałem się o niej z jednego zdania, które było rzucone na marginesie losów więźniarek z Ravensbrück - mówi reżyser Władysław Jurkow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrabowany przez Niemców w czasie wojny zabytkowy dzwon wróci do Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 21:59
Po 77 latach wróci na swoje miejsce w Polsce zabytkowy dzwon z 1555 roku zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej - informuje BBC. Od dziesięcioleci stoi on - wraz z dwoma innymi - na dziedzińcu kościoła w niemieckim Münsterze.
rozwiń zwiń