Dziś święto Trzech Króli - uroczystość Objawienia Pańskiego

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną w tradycji jako Trzech Króli. Pokłon Mędrców złożony Dziecięciu Jezus symbolizuje pokłon ludzkości przed Bogiem Wcielonym, Królem Wszechświata.  W kościele łacińskim uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętowana już od czwartego wieku.

2021-01-06, 06:48

Dziś święto Trzech Króli - uroczystość Objawienia Pańskiego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski podkreśla, że każdy poszukujący prawdy, może odnaleźć Boga objawionego.

Powiązany Artykuł

trzech króli 1200 pap.jpg
Święto Trzech Króli. Zobacz, jaka jest jego historia i tradycja

- Co prowadziło Trzech Mędrców do Betlejem? Pismo Święte mówi, że Gwiazda. Ale nie tylko astronomia wchodzi w rachubę. Wchodzi również w rachubę głębokie przekonanie, że można odnaleźć Boga, jeżeli On się objawia, jeżeli On się ukazuje. Że trzeba to czynić i że warto pokonać wszystkie przeciwności aby do Boga dotrzeć - wyjaśnia biblista.

Łaska Boża dla każdego

Uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski dodaje, że Łaska Boża Nowonarodzonego Jezusa przeznaczona jest dla każdego, kto chce z nią współpracować.

- Trzej Królowie dotarli najpierw do Jerozolimy. Szukali tam jakichś wskazówek, ale okazało się, że wśród ludu Bożego wybrania, tak długo przygotowywanego na spotkanie z Mesjaszem, byli tacy, którzy na to spotkanie nie byli gotowi - zaznacza duchowny.

REKLAMA

Ksiądz prof. Waldemar Chrostowski dodaje, że "gotowi okazali się poganie". - To znaczy, że Łaska Boża rozlana jest w sercach wszystkich ludzi, pod warunkiem, że się na Nią otworzą, chcą Ją przyjąć i na Nią odpowiedzieć - konkluduje teolog.

Symbolika darów

Mędrcy, którzy przybyli do Dzieciątka Jezus złożyli Mu dary. Wedle tradycji były nimi: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - godności kapłańskiej oraz mirra - symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz króla (złoto).

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu.

Powiązany Artykuł

orszak torun 1200.jpg
"Cuda, cuda ogłaszają". 1,3 mln ludzi przeszło w Orszakach Trzech Króli w polskich miastach

K+M+B

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się w uroczystość Objawienia Pańskiego kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: "Christus mansionem benedicat".

REKLAMA

Uroczystość Objawienia Pańskiego to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski tego dnia w naszych parafiach zanoszona jest do Boga modlitwa za misjonarzy i zbierane są ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej