Już ponad 200 tys. zaszczepionych Polaków. Minimalna liczba niepożądanych odczynów

Resort zdrowia przekazał, że w poniedziałek do 10.30 w Polsce zaszczepiono 203 053 osoby. Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, jest szansa, by do końca marca zaszczepić 3 mln Polaków.

2021-01-11, 13:01

Już ponad 200 tys. zaszczepionych Polaków. Minimalna liczba niepożądanych odczynów
Szczepionka na COVID-19. Foto: Marian Zubrzycki/Forum

Do naszego kraju dotarło ponad milion dawek szczepionki przeciwko COVID-19, z czego ponad 587 tysięcy zabezpieczono na drugie szczepienie.

Powiązany Artykuł

Szczepionka PAP-1200.jpg
Nowa dostawa szczepionek do Polski. W tym tygodniu dostarczy je też Moderna

Ponad 450 tys. dawek w szpitalach

Do punktów szczepień w szpitalach węzłowych dostarczono w sumie 456 tysięcy 915 dawek. Zutylizowano 392 dawki. Według informacji resortu zdrowia, liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wyniosła do tej pory 32.

Resort zastrzega, że możliwości wykonywania szczepień są znacznie większe, lecz ich liczba jest uzależniona od tego, ile dawek preparatu zostanie sprowadzonych.

- Do końca pierwszego kwartału otrzymamy około 6 milionów dawek szczepionki, co nam pozwoli na zaszczepienie około 3 milionów Polaków - poinformował pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia.

REKLAMA

Czytaj również:

Szef KPRM: za zamówienia i szczepienia odpowiadają szpitale

Michał Dworczyk zaznaczył również, że scentralizowany system dotyczy tylko procesu logistyki i rejestracji na szczepienia. Natomiast za zamówienia i szczepienia w szpitalach odpowiadają te placówki. - Kwestia tego, czy jednego dnia będzie szczepionych więcej pacjentów, a innego mniej, czy każdego dnia tyle samo, czy szpital lub punkt szczepień będzie pracował przez 5 albo przez 7 dni tygodniu, to są już decyzje placówki - wyjaśnił.

Powiązany Artykuł

shutterstock_nauczyciel szkoła 1200.jpg
"Mają zagwarantować bezpieczeństwo". Początek testów na koronawirusa dla nauczycieli

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dodał, że do 14 stycznia trwają zapisy na szczepienia osób pracujących w podmiotach prowadzących działalność leczniczą. Od piątku rozpocznie się proces zgłaszania na szczepienia części osób z grupy pierwszej, czyli seniorów powyżej 70. roku życia. Można to zrobić przez telefon, internet i bezpośrednio w przychodni. Dostępność terminów ma być uzależniona od dostaw. Samo podawanie preparatu tej grupie rozpocznie się 25 stycznia.

REKLAMA

Posłuchaj

Michał Dworczyk: do końca pierwszego kwartału otrzymamy ok. 6 mln dawek szczepionki (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

W tej chwili - zgodnie z harmonogramem - szczepienia są realizowane w grupie zero, czyli wśród pracowników służby zdrowia, także tych pracujących w działach administracji. Informacje o Narodowym Programie Szczepień dostępne są również na stronach Polskiego Radia.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej