X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polacy mają prawo do zróżnicowanej informacji". Maciej Małecki o zakupie Polski Press przez Orlen

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 08:55
- Dzisiaj opozycja bardziej ceni niemiecką flagę nad polskimi mediami niż biało-czerwonego orła polskiego Orlenu. Było czymś normalnym, że lwia część mediów regionalnych znajduje się w rękach niemieckich, a czymś złym ich przejście do polskiego kapitału - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.
Audio
  • 12.01.2021 Maciej Małecki (Polskie Radio 24 / 24 Pytania)
Maciej Małecki
Maciej MałeckiFoto: PR24/DB

7 grudnia PKN Orlen ogłosił zakup od Verlagsgruppe Passau wydawnictwa Polska Press, do którego należy m.in. 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Orlen argumentuje, że zdobędzie dzięki temu dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa.

orlen stock 1200.jpg
Sellin: zakup przez Orlen Polski Press umniejszy dominację obcego kapitału w mediach

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że zakup Polski Press ma między innymi zwiększyć efektywność działań reklamowych i marketingowych grupy Orlen. Sprawą tej transakcji zajęły się sejmowe komisje: Kultury i Środków Przekazu oraz do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Maciej Małecki komentował krytyczne opinie, jakie pojawiły się po stronie opozycji po ogłoszeniu transakcji. - Byliśmy zdumieni tym, jak opozycja broniła niemieckiej własności w polskich mediach i podważała repolonizację mediów z grupy Polska Press pod skrzydła Orlenu - stwierdził.

Posłuchaj
11:11 _PR24_AAC 2021_01_12-07-35-47.mp3 12.01.2021 Maciej Małecki (Polskie Radio 24 / 24 Pytania)

Gość audycji mówił także, że Ministerstwo Aktywów Państwowych na transakcję Orlenu patrzy z punktu widzenia biznesowego. - Orlen w czasie rządów PiS notuje rekordowe zyski, to ponad 25 mld zł zysku. Całe osiem lat rządów PSL i PO to 2,9 mld zł, gołym okiem widać, że czasy rządów Prawa i Sprawiedliwości służą rozwojowi naszego championa paliwowego - przypominał.

- Jesteśmy w trakcie transformacji energetycznej. Ktoś, kto chce zepchnąć Orlen do narożnika i skupić się tylko na paliwach tradycyjnych, źle życzy nie tylko tej firmie, ale całej gospodarce, to właśnie czyni opozycja. Chcemy przekształcić Orlen w silny, multienergetyczny koncern. Jedną ze strategii firmy są nowe kanały docierania do klientów, realizując te strategię Orlen kupił wydawnictwo Polska Press od niemieckiego holdingu Verlagsgruppe Passau Capital Group. Jest rzeczą naturalną, że duże koncerny dywersyfikują swoją działalność i stają się posiadaczami także różnych spółek medialnych - dodał gość audycji.

Wiceminister zwracał uwagę na potrzebę pluralizmu w mediach. - Uważamy, że Polacy, wyborcy mają prawo dostępu do zróżnicowanych informacji, tak by to sam obywatel wybrał, z którego miejsca chce czerpać informacje, by móc konfrontować je ze sobą - zaznaczył.

Czytaj także:

- Kraje, które się rozwijają, które są stabilnymi gospodarkami, takie jak Niemcy, Francja czy Czechy dbają o równowagę kapitału w swoich mediach. Nie do pomyślenia jest sytuacja, gdy zdecydowana większość mediów znajduje się w rękach obcego kapitału. Niestety w Polsce mieliśmy z taką sytuacją do czynienia, jest to efekt tej szaleńczej, bardzo szkodliwej polityki wyprzedaży majątku narodowego przez naszych poprzedników. PiS stoi na stanowisku, że Polacy mają prawo dostępu do zróżnicowanej informacji. W Polsce powinien być pluralizm medialny - mówił Maciej Małecki.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych

Data emisji: 12.01.2021

Godz. emisji: 8.35

kmp

Czytaj także

Sellin: zakup przez Orlen Polski Press umniejszy dominację obcego kapitału w mediach

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 13:47
- Jeżeli dopełni się proces rozpoczęty przez Orlen zakupem potencjału prasowego Polski Press, być może problem dominacji kapitału zagranicznego w polskiej przestrzeni medialnej będzie w dużej mierze rozwiązany - mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin na komisji sejmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie tu jest łamanie demokracji?" Prezes PKN Orlen odpowiada opozycji ws. zakupu Polski Press

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:48
- Polska marka kupuje media i państwo protestujecie, jak to w ogóle wygląda na zewnątrz? Francuzi i Niemcy śmieją się z nas do rozpuku, to jest przecież absurd totalny - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas piątkowego posiedzenia połączonych: Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, tłumacząc powody zakupu przez PKN Orlen wydawnictwa Polska Press.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel Niemieckiego Związku Dziennikarzy ws. zakupu Polski Press. Jolanta Hajdasz: zdumiewa mnie to

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 16:20
- Zdumiewa mnie to w sposób naprawdę ogromny - przyznała w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na temat apelu Niemieckiego Związku Dziennikarzy do Komisji Europejskiej ws. zakupu Polski Press przez PKN Orlen. Gościem audycji był także Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń