X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wolność słowa stała się dzisiaj pustym terminem". Cezary Gmyz o blokowaniu aktywności Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:35
- Jeżeli ktoś za dotknięciem jednego guzika traci głos w sprawach publicznych i jeżeli jest to urzędujący prezydent USA, to można każdego pozbawić prawa głosu pod wydumanym pretekstem - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ANDREW GOMBERT

Twitter poinformował, że bezterminowe zablokowanie konta Donalda Trumpa wynika z obawy o "dalsze podżeganie do przemocy przez prezydenta USA". Wcześniej, podobną decyzję podjął szef Facebooka.

mid-epa08927297 (1).jpg
"Można zamknąć konto na podstawie wymyślonych zarzutów". Wierzejski o działaniach wobec Trumpa

"Próba ograniczenia wolności słowa"

Zdaniem Cezarego Gmyza działania podjęte wobec Donalda Trumpa to próba ograniczenia wolności słowa. - Zwróciła na to paradoksalnie również kanclerz Angela Merkel, broniąc Donalda Trumpa i jego prawa do zabierania głosu w przestrzeni publicznej. Środowiska lewicowo-liberalne de facto doprowadziły do tego, że wolna debata i wolność słowa stały się dzisiaj pustymi terminami - zaznaczył gość audycji.

Gość audycji dodał, że działania podjęte wobec Trumpa mogą nie przynieść zamierzonego skutku. - Śledziłem stanowiska poszczególnych firm prowadzących media społecznościowe, Trump w chwili szturmu na Kapitol nie napisał niczego, co byłoby groźne, przeciwnie, w jednym z tweetów wezwał swoich zwolenników do powrotu do domu, jednak dla tych środowisk jest uważany za śmiertelne zagrożenie. Jednak efekt będzie przeciwny do zamierzonego, Trump blokowany przez media społecznościowe, przez wielu swoich zwolenników został uznany za męczennika i być może zgromadzi dodatkowych zwolenników - komentował.

Posłuchaj
21:16 _PR24_AAC 2021_01_12-10-07-55 (1).mp3 12.01.2021 Cezary Gmyz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- To zagrożenie dla demokracji i ten problem należy rozwiązać globalnie, należy uniemożliwić firmom posiadającym duże serwisy społecznościowe podejmowanie takich działań (…) Pomysł ustawy o wolności w internecie, nad którą pracuje teraz Sebastian Kaleta, powinien być rozszerzony przynajmniej na całą Unię Europejską, gdzie też pojawiają się tego typu tendencje, by pewne osoby wypchnąć poza obszar debaty publicznej, z uniwersytetów czy szkół - podkreślał. 

"Pokłosie kampanii nienawiści"

Gość audycji komentował także decyzję Deutsche Banku, który poinformował, że w przyszłości nie będzie współpracował z firmami należącymi do Donalda Trumpa. - Donald Trump jest powszechnie znienawidzoną osobą w Niemczech, jest to związane z pięcioletnią kampanią, jaka była przeciwko niemu prowadzona w niemieckich mediach, ale także przez niemiecką klasę polityczną. Donald Trump, co może być rzeczą zdumiewającą, w czasie swojej pięcioletniej kadencji nie znalazł czasu na wizytę w Berlinie i spotkanie się tu z kanclerz Angelą Merkel, co się w dziejach stosunków niemiecko-amerykańskich nie zdarzyło. Tego typu decyzje, jak ta podjęta przez Deutsche Bank są dla mnie jak najbardziej zrozumiałe, to pokłosie kampanii nienawiści - ocenił publicysta.

Czytaj także: 

Media społecznościowe od wielu lat są głównym kanałem komunikacji Donalda Trumpa z jego zwolennikami. Prezydent USA wielokrotnie ostro krytykował główne amerykańskie media, gdy te publikowały niekorzystne dla niego informacje. Donald Trump nazywał media "wrogami narodu".

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 10.09

PR24/ka

Czytaj także

"Wielkie koncerny zagospodarowały prawie cały tort". Publicyści o zablokowaniu kont Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 09:10
- Skoro media mogą po kolei cenzurować prezydenta USA, to można sobie wyobrazić, jaką mają władzę w innych krajach - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Paruch o zablokowaniu kont Donalda Trumpa: powrót do totalitaryzmu poprzez klasyczną cenzurę

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:20
- Gdyby nie było żadnej reakcji i pozwolono by na taki proceder, ustanowienie go jako pewnej reguły, to mielibyśmy do czynienia z zakwestionowaniem demokracji. Trudno ją sobie bowiem wyobrazić, gdy panowałaby cenzura - powiedział politolog prof. Waldemar Paruch o zablokowaniu kont Donalda Trumpa w największych serwisach społecznościowych.
rozwiń zwiń