"Czas skończyć z hipokryzją". Prof. Krasnodębski o stanowisku Niemiec ws. Nord Streamu 2
- Myślę, że będzie duży nacisk, by wprowadzić nowe sankcje, ale także, by takie kraje jak Niemcy, Francja czy Austria skończyły z ukrytą prorosyjską polityką - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski o sprawie Aleksieja Nawalnego.
2021-01-19, 08:45
Aleksiej Nawalny został aresztowany w niedzielę po przylocie z Niemiec, gdzie przez 5 miesięcy był leczony po zamachu na jego życie. W ubiegłym roku przeciw niemu użyto bojowego środka chemicznego - nowiczoka. Rosyjski opozycjonista trafił na 30 dni do aresztu.
Powiązany Artykuł
Wiceszef MSZ: Polska zainicjowała rozmowy z państwami UE o debacie ONZ ws. aresztowania Nawalnego
Prof. Zdzisław Krasnodębski podkreślał, że sankcje nałożone na moskwę w związku ze sprawą rosyjskiego opozycjonisty powinny być wprowadzone jak najszybciej. - Niemcy także powinny się wycofać z projektu Nord Stream 2 to z Niemiec wyleciał do Rosji Nawalny po leczeniu. Trzeba po prostu wyciągnąć z tego konsekwencje - zaznaczył.
- Szokujące jest to, jak wielu byłych czołowych polityków europejskich jest na garnuszku Putina, pracuje w jego firmach. To powinno się zmienić, czas skończyć z hipokryzją, gdy z jednej strony krytykuje się Rosję, a z drugiej robi z nią wielomiliardowe interesy, czego sztandarowym przykładem jest Nord Stream 2. Wczoraj rzecznik rządu Angeli Merkel potępił zatrzymanie Nawalnego, ale o Nord Streamie 2 powiedział, że jest to tylko inwestycja gospodarcza, więc nie widzi tu powodu do zmian, to jest oburzające - komentował europoseł.
Uwolnienia Aleksieja Nawalnego żądają kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, oraz międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka. W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się debata na temat Rosji w związku z aresztowaniem w Moskwie opozycjonisty. O pilną dyskusję zabiegali między innymi polscy europosłowie. Dzisiejsza debata potrwa około godziny, w czwartek ma być głosowana rezolucja.
REKLAMA
Posłuchaj
Gość audycji odniósł się również do wystąpienia Donalda Tuska na zjeździe CDU. - Nie było to udane pod względem treści przemówienie i pewnie dlatego było przemilczane przez media i opinię publiczną w Niemczech. Było zbyt układne, bardzo czołobitne, nie brzmiało szczerze. Przy okazji Donald Tusk ujawnił cechę, którą znaliśmy już wcześniej: ta formacja polityczna jest tak przyklejona do CDU i polityki niemieckiej, że sprawia wrażenie siły zupełnie niesamodzielnej. To dotyczy również sposobu działania jej europosłów w Parlamencie Europejskim. Ta niesamodzielność jest uderzająca, myślę, że to najbardziej poruszyło Polaków, klientystyczny ton - ocenił Prof. Zdzisław Krasnodębski.
- "Ważne, by działać szybko i konsekwentnie". Halicki o reakcji UE na zatrzymanie Nawalnego
- Ekspert o zatrzymaniu Nawalnego: tak wykuwa się symbol oporu wobec rosyjskiej władzy
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 7.35
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA