X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Relacje euroatlantyckie, stosunki dwustronne i pandemia". Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 16:10
- Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii relacji euroatlantyckich, stosunków dwustronnych i pandemii - poinformował w czwartek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: POOL/Reuters

W nagraniu opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii Szczerski powiedział, że rozmowa obu prezydentów trwała prawie godzinę.

Poinformował, że pierwszym z tematów omawianych przez prezydentów była kwestia relacji euroatlantyckich, co wiąże się ze zmianą administracji amerykańskiej. W środę Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

"Konkretne cele na przyszłość"

Paweł Szrot free prezydent pl-1200.jpg
Współpraca z rządem, szczyt NATO, Grupa V4. Szef Gabinetu Prezydenta o planach na ten rok

- Prezydenci Polski i Niemiec podkreślili, że nasze oba kraje powinny dziś dbać o to, by utrzymać amerykańskie zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie, by utrzymać silną więź euroatlantycką - powiedział prezydencki minister i pełnomocnik ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

Dodał, że to dziś wspólna rola Polski i Niemiec w tych relacjach, "by nowa administracja amerykańska utrzymała owo zaangażowanie w nasze bezpieczeństwo, w bezpieczeństwo wschodniej flanki, ale także w zaangażowanie i ekonomiczne, polityczne, militarne Stanów Zjednoczonej w Europie, jako część programu nowej administracji amerykańskiej".

Czytaj także:


Drugim tematem rozmowy prezydentów Polski i Niemiec były kwestie dwustronne. - W tym roku będziemy obchodzić 30-lecie traktatu polsko-niemieckiego o współpracy i dobrym sąsiedztwie. W tym kontekście prezydenci mówili o obchodach tej rocznicy, ale także o tym, że ważne, by ta rocznica zbiegła się z postępem w tych głównych zagadnieniach dziś relacji polsko-niemieckich - powiedział Szczerski.

Jak mówił, chodzi o to, by można było nie tylko podsumować dobre 30 lat sąsiedztwa polsko-niemieckiego, rozwój współpracy ekonomicznej, społecznej, samorządowej, międzypaństwowej, "ale także, by mówić o konkretnych celach na przyszłość i o tym, co dziś jest tematem tych wspólnych relacji polsko-niemieckich". Szczerski wskazywał, że ważnym elementem polsko-niemieckiego dialogu są obecnie "kwestie praw polonijnych, praw edukacyjnych, obrad okrągłego stołu polsko-niemieckiego w tym zakresie, ale także upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie".

"Bardzo ważny element"

Brandt Podpisanie PAP Arch-1200.jpg
50 lat od symbolicznej wizyty kanclerza RFN w Polsce. Szczerski: ścieżka pojednania nie jest zamknięta

- Ten temat się rozpoczął, te prace trwają. Prezydenci podkreślili, że to jest ich wspólnym zainteresowaniem, by one skutecznie się zakończyły, by to upamiętnienie, to miejsce pamięci polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie powstało, że ten projekt wspierają i chcieliby, także w kontekście właśnie nadchodzącej rocznicy 30-lecia traktatu, widzieć konkretne efekty prac zespołu, w którym dziś pracują nad tym projektem - powiedział minister.

Rozmowa prezydentów dotyczyła również spraw bieżących związanych z pandemią koronawirusa oraz kwestii europejskiej solidarności w zakresie szczepień na COVID-19. Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda "bardzo wyraźnie podkreślał, że efektywność projektu europejskiego, jeśli chodzi o szczepienia, (...) zależy od solidarności w ramach tego programu".

- Prezydenci zgodzili się, że to będzie bardzo ważny element także budowy zaufania do projektu europejskiego, jeśli program szczepień europejskich przebiegnie właśnie według zasad transparentnych, solidarnych i wspólnotowych. I to dziś zadanie bardzo ważne, także w wymiarze znacznie szerszym niż tylko walka z pandemią, w wymiarze także politycznym, jeśli chodzi o politykę europejską - zaznaczył Szczerski.

Czytaj także:

Poinformował, że prezydenci mówili również o tym, jak ważne jest dziś utrzymanie społecznej zgody wokół obostrzeń związanych z pandemią, ale także "stopniowe uwalnianie sił gospodarczych w naszych państwach, tak by można było także nakreślać horyzont odbudowy gospodarczej".

Szczerski zwrócił uwagę, że była to pierwsza rozmowa prezydentów Polski i Niemiec w tym roku, podkreślając jednocześnie, że są to rozmowy regularne.

pkr

Czytaj także

Rzecznik prezydenta: współpracujemy z zapleczem Bidena, relacje Polski z USA były, są i będą dobre

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 09:34
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski pytany w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że Kancelaria Prezydenta Andrzej Dudy nawiązała już kontakty z zapleczem politycznym Joe Bidena, który najprawdopodobniej obejmie fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaznaczył, że "co do fundamentów" nie należy spodziewać się zmiany w polityce zagranicznej USA oraz w relacjach z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: potrzeba wspólnej europejskiej oferty wobec USA i Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:33
Polityka na linii USA-Europa po kadencji Donalda Trumpa nie będzie prostym powrotem do czasów Obamy, zbyt wiele od tego czasu się wydarzyło - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" pełnomocnik prezydenta ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń