X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polityka zagraniczna USA. Marek Stefan: nowa administracja położy nacisk na relacje z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 17:26
- Jeżeli chodzi o sojuszników, to w pierwszym rzędzie jest to UE. Na pewno nowa administracja położy duży nacisk na znalezienie wspólnego mianownika przede wszystkim z Niemcami, jeżeli chodzi o odnowienie więzi transatlantyckich i przede wszystkim o to, żeby przyciągnąć UE na swoją stronę w rywalizacji z Chinami - powiedział publicysta Marek Stefan, zajmujący się stosunkami międzynarodowymi.
Joe Biden
Joe Biden Foto: shutterstock.com/YASAMIN JAFARI TEHRANI

Chiny jako jedyne wśród siedmiu najbogatszych państw świata zanotowały w trakcie pandemii wzrost gospodarczy. Tym samym Państwo Środka powiększa swoją pozycję na arenie międzynarodowej i staje się największym konkurentem dla Stanów Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów polityka zagraniczna USA względem Chin nie zmieni się, jednak można spodziewać się użycia innych narzędzi do jej prowadzenia.

chiny free 1200
Ofensywa gospodarcza Chin. Jacek Przybylski: w czasie pandemii zwiększyli swój udział w globalnym eksporcie

"Trump trafnie zdiagnozował wyzwania"

Zdaniem gościa audycji "Świata pogląd" wyzwanie, przed jakim stoją Stany Zjednoczone względem Chin, jest tym, co jednoczy Demokratów i Republikanów. - Większość ekspertów jest zgodna, że tak naprawdę polityki, którą rozpoczął Trump względem Chin, możemy się spodziewać także po administracji Bidena. Członek jego gabinetu powiedział ostatnio, że Donald Trump trafnie zdiagnozował i zdefiniował najważniejsze wyzwania. Demokraci jednak raczej wybiorą inne narzędzia do prowadzenia polityki zagranicznej wobec Chin. One stanowią punkt, który jednoczy i Demokratów, i Republikanów - powiedział Marek Stefan.

- Polityka USA względem Chin może być asertywna, ale prowadzona innymi środkami. Jeszcze do niedawna można było spotkać się z opiniami, że Biden może powrócić do pewnych formatów, takich jak porozumienie transpacyficzne i wokół takich przedsięwzięć budować porozumienie i szukać sojuszników. To nie będzie jednak proste, ponieważ obecna sytuacja USA jest inna niż w czasach Obamy - ocenił.

Odbudowa klasy średniej

Publicysta uważa jednak, że przed podjęciem szerokiej współpracy w ramach różnych inicjatyw, nowa administracja skupi się na odbudowie klasy średniej. - Dzisiaj mówimy nie tylko o kryzysie i recesji wywołanej pandemią, ale także o przewlekłych konsekwencjach kryzysu gospodarczego z 2008 roku. Z tymi konsekwencjami Ameryka sobie nie poradziła. Dlatego też przynajmniej w pierwszym okresie administracja nie będzie wracać do szerokich porozumień, a skupi się na wyzwaniach wewnętrznych związanych z odbudową klasy średniej. Bez tego trudno będzie nawiązać rywalizację z Chinami - powiedział.

Czytaj także:

Jego zdaniem głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych ma stać się Unia Europejska, a szczególnie Niemcy. - Jeżeli chodzi o sojuszników, to w pierwszym rzędzie jest to UE. Na pewno nowa administracja położy duży nacisk na znalezieniu wspólnego mianownika przede wszystkim z Niemcami, jeżeli chodzi o odnowienie więzi transatlantyckich i przede wszystkim o to, żeby przyciągnąć UE na swoją stronę w rywalizacji z Chinami, co nie będzie proste. Pamiętajmy, że pod koniec roku zostało zawarte porozumienie handlowe między UE a Chinami i w związku z tym UE szykuje się na twarde negocjacje z nową administracją - zaznaczył publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
09:40 _PR24_AAC 2021_01_21-16-48-32.mp3 Marek Stefan o polityce zagranicznej USA względem Chin ("Świata pogląd")

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marek Stefan (publicysta, "Układ sił")

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 16.48

dz

Czytaj także

Pierwszy zagraniczny rozmówca Bidena. Rzecznik Białego Domu zdradziła nazwisko

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 03:40
- Pierwszym zagranicznym rozmówcą prezydenta Joe Bidena będzie premier Kanady Justin Trudeau, z którym rozmowa odbędzie się w piątek - oświadczyła rzecznik Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że Biden będzie dążył do odbudowy dobrych stosunków z sojusznikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: pierwsze decyzje prezydenta Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 07:24
Stany Zjednoczone ponowienie przystąpiły do porozumienia klimatycznego z Paryża. To jedna z pierwszych decyzji nowego prezydenta USA Joe Bidena. W pierwszym dniu urzędowania Biden podpisał kilkanaście rozporządzeń dotyczących polityki wewnętrznej i zagranicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: trzech żołnierzy Gwardii Narodowej zginęło w katastrofie śmigłowca

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 15:52
- Trzech żołnierzy Gwardii Narodowej USA zginęło w katastrofie śmigłowca ewakuacji medycznej UH-60 Black Hawk w mieście Mendon w stanie Nowy Jork. Do wypadku doszło podczas rutynowych ćwiczeń. W czwartek flagi na budynkach stanowych Nowego Jorku zostały opuszczone do połowy masztu.
rozwiń zwiń