"Bestia" powraca? Niewykluczone silne mrozy na początku lutego
Meteorolodzy nie wykluczają, że przed nami kolejny atak zimy. Wskazali nawet, kiedy może się to stać. W mediach znów pojawiły się dyskusje na temat "bestii ze wschodu".
2021-01-24, 09:30
Media od kilku tygodni w różnych formach piszą o "bestii ze wschodu". Atak zimy faktycznie miał miejsce. IMGW pisze, że oprócz tego pogodowego ataku miał miejsce również atak paniki.
Instytut zaznacza, że faktycznie w kraju notowano spadki temperatury nawet do –30 stopni. - Zima z temperaturą dochodzącą do takich temperatur, staje się coraz rzadsza, to nie powinna nas dziwić, choć nazwano ją bestią - wskazano.
Najchłodniejsze były Suwałki z -26,4 st., a na stacjach Gołdapi zanotowano -27,8 st. (18 stycznia). Jednak żadne rekordy nie zostały pobite, a wspomniany 2 i 3 tydzień 2020 roku nie były najzimniejsze w ostatnich 20 latach. - Musimy wrócić się chociażby do poniedziałku, 23 stycznia 2006 roku. Tego dnia w Toruniu i Sulejowie odnotowaliśmy -32,1 st. Cztery lata później, w sobotę 30 stycznia w Białymstoku było -28,9 st. Niemal co roku w wielu stacjach meteorologicznych w Polsce notowane są temperatury bliskie -30 st. - czytamy.
"Mamy kalendarzową zimę. Bestia to raczej po prostu zimowy bałwan, które będzie można już tworzyć od niedzieli. Będzie śnieg, ślisko, może być też jeszcze bardzo mroźno. Pamiętajcie o odpowiednim okryciu i ostrożności szczególnie w górach" - zaleca Instytut.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Pochmurnie, możliwy deszcz ze śniegiem. Pogoda na niedzielę
Atak zimy już w lutym?
W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik IMGW mówił, że jest szansa na to, że na początku lutego wrócą jednak do Polski silne mrozy. - Taki napływ chłodnego powietrza jest możliwy patrząc na to, co się działo w przeszłości - powiedział.
Walijewski informował, że synoptycy przeanalizowali kilka modeli długoterminowych. Modele są rozbieżne i zmieniają się z dnia na dzień.
- Wynika z nich, że do 5 lutego taka temperatura się utrzyma - mówił dodając, że jeden z wariantów pokazuje, że nastąpi spadek temperatury nawet poniżej -20 st. właśnie w pierwszym tygodniu lutego.
Zaznaczał, że prawdopodobieństwo takiej prognozy wynosi zaledwie 10 proc.
REKLAMA
Źródło: tvp.info / IMGW / PAP
ks
REKLAMA