X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przemysław Czarnek: chcemy ruszyć z zajęciami sportowymi dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 12:46
- W drugiej połowie lutego lub na początku marca, gdy zima lekko ustąpi, chcemy ruszyć z zajęciami sportowymi dla dzieci i młodzieży, nawet, gdy edukacja zdalna nadal będzie trwała - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pressmaster/Shutterstock.com

Minister edukacji i nauki pytany był w środę w Radiu Plus o negatywne skutki nauczania zdalnego.
Odpowiadając Czarnek wskazał, że nauka zdalna jest mniej efektywna niż stacjonarna.

Przemysław Czarnek 1200 Forum.jpg
Szef MEiN: w drugim tygodniu lutego chcemy ponownie przetestować nauczycieli

- Nie ma najmniejszej wątpliwości, że wiedza, którą zdobywają uczniowie przy pomocy nauki zdalnej jest mniejsza zdecydowanie niż ta, która byłaby do zdobycia za pomocą nauki, czy przy zastosowaniu metody stacjonarnej. Dlatego ograniczyliśmy tegoroczne egzaminy ósmoklasistów i maturzystów. Dlatego tez pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami, które pomogą uczniom nadrobić ten materiał już po okresie pandemicznym. Będziemy to komunikować, myślę że w najbliższym czasie - zapowiedział.

Szef MEiN zwrócił też uwagę na problemy zdrowotne uczniów związane z nauką zdalną, m.in psychologiczne i fizyczne.

Otyłość najmłodszych

Mówiąc o problemach fizycznych wspomniał o otyłości, która - jak zaznaczył - jest dużym problemem wśród dzieci i młodzieży.

Szkoła Shutterstock 1200.jpg
Ilu uczniów klas I-III uczy się stacjonarnie? Resort podał nowe dane

- Badają to jednostki badawcze, m.in. Akademie Wychowania Fizycznego, z którymi spotykam się w poniedziałek w tej sprawie. Będziemy podejmować decyzje, co zrobić z tym tematem. Mamy już konkretne plany - poinformował.

Podał, że chodzi o organizację zajęć sportowych dla uczniów, nawet, gdy edukacja zdalna będzie nadal trwała. Jak mówił, chodzi o organizację "zajęć najbardziej adekwatnych do problemu, z którym się mierzymy (...), zajęć organizowanych przez nauczycieli WF, przez nauczycieli i środowisko AWF".

Na wzór klubów

Minister zaznaczył, że chodzi o zajęcia organizowane stacjonarnie.

- Dzisiaj kluby sportowe mogą organizować zajęcia sportowe i grać w piłkę. Dokładnie analogicznie chcemy podejść do tego tematu z dziećmi i młodzieżą - wyjaśnił minister edukacji i nauki.

Shutterstock rehabilitacja 1200.jpg
Dbajmy o stawy - aktywność fizyczna to klucz do ich zdrowia

Pytany był też, kiedy takie zajęcia mogłyby się zacząć.

- Myślę, że jak tylko ustąpi lekko zima - więc druga połowa lutego, początek marca - na pewno będziemy z tym ruszać - odpowiedział.

Alarmujące dane

W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji edukacji, nauki i młodzieży, kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz komisji zdrowia, poinformował, że polskie dzieci są zaliczone do najszybciej tyjących w Europie.

Czytaj także:

Podał, że problem otyłości lub nadwagi dotyczy co trzeciego dziecka powyżej 8 lat. W wieku gimnazjalnym zjawisko to dotyka 22 proc. chłopców i 16 proc. dziewczynek.

Zawieszone zajęcia

Ze względu na sytuację epidemiczną, zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich zostały zawieszone od 26 października ub.r. W jej miejsce wprowadzono naukę zdalną. Od 9 listopada zawieszona była też nauka w klasach I-III szkół podstawowych.

Nauka zdalna free edukacja szkoła w domu komputer nauczyciel shutt-1200.jpg
"Straty są niemałe, ale je nadrobimy". Przemysław Czarnek o edukacji zdalnej

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone do 31 stycznia.

Kiedy powrót?

Minister edukacji i nauki pytany w środę w Radiu Plus o to, czy planowany jest w lutym powrót do nauki stacjonarnej uczniów starszych, odpowiedział, że na 99 proc. od początku lutego starsi uczniowie nie wrócą do szkół. Jednocześnie wyraził nadzieję na powrót uczniów do szkół w lutym, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane.

fc

Czytaj także

Czy grozi nam pandemia otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 21:41
Zmniejszona aktywność fizyczna, brak motywacji do ćwiczeń, spędzanie czasu w domu, zajadanie stresu, częste posiłki - wszystko to sprzyja nadmiarowym kilogramom. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania - jedzeniu kompulsywnemu i nałogowemu. Czy po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia otyłości? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy powrót kolejnych roczników do nauki stacjonarnej? Szef MEiN wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 09:01
- Kiedy sytuacja pandemiczna na to pozwoli, kolejni uczniowie będą wracali do szkół, do nauki stacjonarnej - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak wskazał, jest szansa, że maturzyści i uczniowie klas VIII wrócą do szkół już w lutym, a decyzje mogą zapaść w przyszłym tygodniu.
rozwiń zwiń