Dyrektor Muzeum Auschwitz: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar

– Nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar, a wśród nich – najsłabsze, najufniejsze i najbardziej niewinne – są zawsze dzieci – mówił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podczas uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu.

2021-01-27, 17:28

Dyrektor Muzeum Auschwitz: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar

Podczas tegorocznych obchodów los dzieci w Auschwitz został szczególnie wyeksponowany. Niemcy zgładzili ich w obozie ponad 200 tys. - w przytłaczającej większości Żydów.

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda prtscrn YT-1200.jpg
Prezydent: musimy wypełniać powinność świadków pamięci i strażników prawdy o Holokauście

- Małe dzieci żydowskie i romskie. Dzieci polskie z Zamojszczyzny. Dzieci białoruskie spod Grodna. Dzieci przywożone z powstańczej Warszawy. W obozie dzieci się też rodziły. Zamiast przychodzić na świat, z własnym życiem się tutaj rozmijały. Ponad 200 tys. dziecięcych ofiar. Kilka setek ocalałych dzieci – mówił dyrektor Cywiński podczas obchodów, które w tym roku w sposób szczególny odnosiły się do najmłodszych ofiar.

Cywiński podkreślił, że tak jak ofiarom nie można przywrócić życia, tak nic nie odda ocalałemu dziecku jego utraconego dzieciństwa.

- Patrząc w oczy najmłodszym ofiarom Auschwitz, nie można nie zadać pytania o nas samych, powojennych. Bo dzieci i dziś są mordowane, sprzedawane, wykorzystywane niewolniczo, głodne i głodzone, porzucane i osamotnione! Dlaczego więc czujemy się tak bardzo dalecy od czasów obozowych? Ludzie nigdy tak wiele nie mogli i nie potrafili, jak mogą i potrafią dziś. Tymczasem wszyscy bardziej dbamy o to, by samych siebie urządzić w swoim świecie, niż tworzyć świat lepszy dla dzieci i dla całej przyszłości – wskazywał.

REKLAMA

Czytaj także:

Szacunek dla dzieci

Dyrektor mówił, że chcemy, by dzieci szanowały innych ludzi, ale i pytał: czy my ich zdanie szanujemy? - Chcemy, by dzieci żyły w ufności, a czy potrafimy im zaufać? Chcemy, by dzieci zachowywały się odpowiedzialnie, ale czy ich problemów nie lekceważymy? Chcemy, by dzieci wzrastały w miłości, ale czy dajemy im odczuć, że je kochamy? Chcemy, by były zdolne do reakcji na zło, a sami, na ich oczach, niemalże nie robimy nic – podkreślał.

Powiązany Artykuł

bundestag free 1200.jpg
76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Bundestag uczcił pamięć ofiar Holokaustu

Cywiński zacytował słowa Janusza Korczaka, który ostrzegał: „Nie wolno zostawiać świata, jakim jest!”. - Przyszłość nie jest tym, co nadejdzie kiedyś, później, sama z siebie. Ona już jest obecna, już żyje i się rozwija w naszych zamiarach, wyborach i w naszej obojętności. Gdzie dziś widać przyszłość lepiej, niż w naszej dzisiejszej bierności, Niezdolności do reagowania, do niesienia pomocy? – powiedział.

Dyrektor Muzeum, kończąc wystąpienie, wskazał, że ludzie łudzą się, iż to wojny, katastrofy czy pandemie zmieniają świat. - Tymczasem to nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar, a wśród nich - najsłabsze, najufniejsze i najbardziej niewinne – są zawsze dzieci - podkreślił. 

REKLAMA

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej