X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Gut: o tym, czy wirus się szerzy, nie decyduje jego wariant, tylko nasze zachowanie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 19:45
- Epidemia skończy się, gdy ludzie osiągną właściwy poziom postępowania, a równocześnie wyszczepieniu ulegnie ponad 80 proc. populacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

W niedzielę przed południem podano, że w Polsce wykonano dotąd 1 mln 156 tys. 931 szczepień przeciw COVID-19.

Sutkowski.jpg
Dr Sutkowski: Polacy zauważyli, że szczepionka jest bezpieczna

Szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że "gdyby pojawiły się kolejne problemy u dostawców, mogłoby się to odbić się na grafiku szczepień seniorów, bo nasze rezerwy się skończyły”. Zapewnił jednocześnie, że każda osoba, która otrzymała pierwszą dawkę szczepionki, ma zagwarantowaną też drugą dawkę.

Prof. Włodzimierz Gut zauważył, że zakończenie pandemii zależne jest od wielu elementów. - Po pierwsze od tego, jak spadnie liczba zachorowań w populacji nieszczepionej. Szczepionka ochroni co najmniej 95 proc. populacji szczepionej, ale trzeba pamiętać, że nie będą szczepione osoby do 18 roku życia - komentował.

"O tym, czy wirus się szerzy, nie decyduje jego wariant, tylko nasze zachowanie"

Wirusolog odniósł się także do informacji o pojawiających się nowych mutacjach koronawirusa. - Zmienność wirusa zawsze była, jest i będzie. Dotychczasowe dane wskazują, że szczepionka chroni przed wszystkimi jego wariantami, jest ustawiona na węzłowe dla wirusa białko, o tym jednak, czy wirus się szerzy, nie decyduje jego wariant, tylko nasze zachowanie, wirus szerzy się w kontaktach międzyludzkich. Jeśli my pozwolimy sobie na luz, on z tego skorzysta - zauważył.

Gość audycji nawiązał do problemów z dostawami szczepionek. - Okazuje się, że ostrożność jest cnotą, w krajach gdzie nie zabezpieczono szczepionek na drugą dawkę, jest w tej chwili problem, co najmniej połowa zaszczepionych pierwszą dawką może jeszcze zachorować - przypominał.

Posłuchaj
10:20 PR24_mp3 2021_01_31-18-33-30.mp3 31.01.2021 prof. Włodzimierz Gut (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne – po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy po siedemdziesiątce.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Włodzimierz Gut, wirusolog

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 18.33

PR24/ka

Czytaj także

Sytuacja epidemiczna w Polsce. Prof. Gielerak: najbliższe miesiące mogą sprzyjać transmisji wirusa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 15:48
- Najbliższe miesiące to czas, kiedy warunki pogodowe będą sprzyjać temu, że transmisja wirusa będzie większa niż w okresie wiosny i lata. Otwierając zatem poszczególne branże, na pewno możemy liczyć się ze zwiększoną liczbą zakażeń - powiedział o obecnej sytuacji dot. koronawirusa w Polsce prof. Grzegorz Gielerak, szef Wojskowego Instytutu Medycznego. Gość Polskiego Radia 24 opowiedział także o modułowym szpitalu zakaźnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opóźnienia w dostawach szczepionek AstraZeneki do UE. Płomecka: spór cały czas trwa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 17:30
- Firma mówi, że nie dostarczy szczepionki w I kwartale, KE twierdzi, że z tego nie zrezygnuje i jest to dla niej nie do zaakceptowania - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka, korespondentka z Brukseli. 
rozwiń zwiń