X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kolejne zwycięstwo Iranu". Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zdecydował ws. sankcji USA wobec Teheranu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 00:35
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze (MTS) uznał swoją właściwość do orzekania w sprawie wniosku Iranu o unieważnienie sankcji, przywróconych wobec Teheranu w 2018 r. przez administrację poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa.
Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif
Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad ZarifFoto: TASS/Forum
shutterstock iran free rakiety free 1200.jpg
"Niepokojące kroki". Borrell wzywa Iran do powrotu do porozumienia nuklearnego

Przewodniczący MTS Abdullahi Ahmed Jusuf oznajmił, że "Trybunał ma jurysdykcję do rozpatrywania roszczenia wniesionego przez Islamską Republikę Iranu". Odrzucił tym samym amerykańskie próby unieważnienia skargi Iranu.

Czytaj także:

Iran wniósł do MTS skargę na USA w sierpniu 2018 r., twierdząc, że przywrócenie przez Waszyngton sankcji było złamaniem traktatu o przyjaźni, stosunkach gospodarczych i konsularnych między obydwoma krajami z 1955 r. (Treaty of Amity).

Z kolei Biały Dom stał na stanowisku, że MTS nie ma jurysdykcji do orzekania w tej sprawie i dlatego powinien zaniechać jej rozpatrywania. USA argumentowały także, iż przywrócenie sankcji było konieczne, ponieważ Iran mógłby stanowić "poważne zagrożenie" dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

iran 1200.jpg
Iran wznawia wzbogacanie uranu. USA: nuklearny szantaż

"To zwycięstwo Iranu"

W reakcji na orzeczenie MTS minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że jest to "zwycięstwo" Iranu. Podkreślił, że amerykańskie sankcje wywołują "trudności i cierpienie" w jego kraju oraz "rujnują życie milionom ludzi".

"Kolejne zwycięstwo Iranu" - napisał na Twitterze Zarif, dodając, że MTS "odrzucił wszystkie wstępne zastrzeżenia Stanów Zjednoczonych w sprawie nielegalnych sankcji nałożonych na Iran". "Iran zawsze w pełni szanował prawo międzynarodowe. Najwyższy czas, aby Stany Zjednoczone wywiązały się ze swoich zobowiązań międzynarodowych" - podkreślił szef irańskiej dyplomacji.

To drugie korzystne dla Iranu orzeczenie MTS na płaszczyźnie sporu między Waszyngtonem a Teheranem. W lutym 2019 r. Trybunał uznał swoją jurysdykcję w sprawie skargi Iranu, dotyczącej zamrożenia przez USA 1,75 mld dolarów irańskich aktywów, co - zdaniem Irańczyków - także było pogwałceniem porozumienia o dobrych stosunkach.

Decyzje Donalda Trumpa

Przywrócenie sankcji gospodarczych USA na Iran było konsekwencją decyzji prezydenta Trumpa, który w maju 2018 r. wycofał swój kraj z porozumienia nuklearnego z 2015 r. Umowa ta, podpisana przez USA, Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Niemcy i Iran, przewidywała stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za ograniczenie jego programu jądrowego.

Trump w październiku 2018 r. postanowił ponadto wycofać Amerykę z protokołu fakultatywnego do konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych, dotyczącego obowiązkowego rozstrzygania sporów, m.in. po to, by Iran nie mógł ponownie pozwać Waszyngtonu do MTS.

Orzeczenia MTS, powołanego do rozstrzygania sporów międzynarodowych, są wiążące, ale Trybunał nie ma żadnych możliwości ich wyegzekwowania.

pb

Czytaj także

Groził zemstą Trumpowi. Zawieszono konto na Twitterze najwyższego przywódcy Iranu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 17:44
Twitter zawiesił w piątek jedno z kont związanych z najwyższym przywódcą Iranu ajatollahem Alim Chameneiem po zamieszczeniu tam wpisu zapowiadającego zemstę na byłym prezydencie USA Donaldzie Trumpie w związku z zabójstwem irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.
rozwiń zwiń