"Sprzyjają nam zmiany na świecie". Ekonomista wskazał główne kierunki rozwoju polskiej gospodarki
- Polska gospodarka wchodzi w bardzo rozwojowe sektory. Możemy prognozować, że ten rok będzie bardzo dobry dla naszej ekonomii, stąd zapowiedzi o 4 proc. wzroście PKB - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bielewicz ("Gazeta Bankowa").
2021-02-04, 16:45
W tym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) będzie co najmniej w okolicach 4 proc. - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Prof. Modzelewski: polska gospodarka w czasie kryzysu ma lepsze wskaźniki niż w innych krajach
"Świat zaczyna ciążyć w stronę Azji"
Jerzy Bielewicz komentował prognozy tempa rozwoju gospodarki polskiej w 2021 r. - Będziemy się dostosowywać do zmian politycznych i gospodarczych na świecie, który zaczyna ciążyć w stronę Azji. Z pewnością będziemy dużo inwestowali w infrastrukturę, porty, linie kolejowe. Jeśli to nam się uda, jeśli zdołamy powiązać naszą gospodarkę z gospodarkami Azji, takimi jak Korea Południowa, Chiny, Korea, Japonia, Indie, to z całą pewnością skorzystamy z naszego położenia geopolitycznego, jako kraju granicznego UE oraz NATO, i będziemy dobrze prosperować - stwierdził gość audycji.
"Inwestycje w infrastrukturę"
Ekonomista podkreślał konieczność rozbudowy infrastruktury. - Inwestycje takie jak Centralny Port Lotniczy, Via Carpatia czy Rail Baltica oznaczają dostosowanie do nowych przepływów gospodarczych. Jeżeli zainwestujemy dużo w terminale na liniach kolejowych, usprawnimy terminale celne, to będziemy dużo zarabiali. Powinniśmy pilnować, by cła były pobierane na naszej granicy - przypominał.
- Jesteśmy w grze, sprzyjają nam zmiany na świecie i nasi sojusznicy, jak Stany Zjednoczone, zainteresowani są naszym rynkiem Chińczycy, którzy najwięcej zainwestowali w Polsce roku pandemii - zauważył gość audycji.
REKLAMA
"Orlen wskoczył na wyższy poziom dochodów i zysków"
Jerzy Bielewicz odniósł się także do opublikowanych wyników finansowych koncernu Orlen. - Za czasów rządów PO i PSL mieliśmy do czynienia z olbrzymim nielegalnym importem paliw do Polski, oszustwami dot. jakości paliw (…) Państwo polskie traciło na akcyzie, koncern Orlen na sprzedaży. Po zmianie rządów, gdy mafia paliwowa nie mogła działać, okazało się, że Orlen wskoczył na wyższy poziom dochodów i zysków - zauważył.
- Zamknięcie dróg działania dla mafii paliwowej i VAT-owskiej spowodowało, że Orlen zaczął zarabiać wielokrotnie więcej pieniędzy. To skala ciężaru patologii, który na swoich barkach niosła polska gospodarka za czasów poprzedniej ekipy - dodał.
Posłuchaj
W ciągu ostatnich 5 lat PKN Orlen wypracował łączny zysk na poziomie 26,2 mld zł. Koncern mocno inwestował w rozwój, skutecznie wzmacniając swoją globalną pozycję - napisano w komunikacie spółki w czwartek. W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy przez rząd PO-PSL, łączny zysk PKN ORLEN wyniósł 2,9 mld zł.
- Gospodarka w czasie pandemii. Ekspert: sytuacja kompletnie nieporównywalna do czegokolwiek innego
- Eksperci: nastroje przedsiębiorców się poprawiają, ale trzeba szybko wypracować plan odbudowy gospodarki
Więcej w zapisie audycji.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jerzy Bielewicz, ekonomista
REKLAMA
Data emisji: 04.02.2021
Godzina emisji: 15.09
PR24/ka
REKLAMA