Szczepienia przeciwko COVID-19. Niepożądane odczyny poszczepienne w ogromnej większości łagodne

Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej po szczepieniu przeciw COVID-19 wpłynęło dotąd 1558 zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych. 1308 z nich to odczyny łagodne, objawiających się zaczerwienieniem oraz krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

2021-02-11, 09:58

Szczepienia przeciwko COVID-19. Niepożądane odczyny poszczepienne w ogromnej większości łagodne
W Polsce odnotowano ponad 1,5 tys. niepożądanych odczynów po zaszczepieniu na COVID-19. Foto: PA Images/ FORUM

Powiązany Artykuł

szczepienia forum 1200.png
"Trzy elementy są kluczowe, niezbędne". Zespół PAN o czynnikach decydujących o powodzeniu akcji szczepień

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące, w określonym czasie po iniekcji, pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Inne odczyny - poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem oraz krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia - jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Posłuchaj

Coraz więcej osób zaszczepionych przeciw COVID-19 pierwszą dawką szczepionki. Drugą dawkę szczepionki przyjmują obecnie pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej. Jednak do osiągnięcia w Polsce odporności populacyjnej jeszcze daleko. Problemem są zmniejszone dostawy szczepionek od firm farmaceutycznych - relacja Barbary Góry (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Zgłoszone informacje o zgonach

W zamieszczonym na rządowych stronach bieżącym raporcie dotyczącym NOP-ów po szczepieniu przeciw COVID-19, znajdują się też informacje o zgonach pacjentów. Odnotowano je w styczniu - m.in. pod datami: 22.01. 25.01., 27.01., 29.01 (dwie osoby) oraz w lutym – 1.02., 2.02., 3.02. (dwie osoby), 4.02. oraz 5.02.

Przy informacji o śmierci pacjentki z 25 stycznia widnieje wpis, że "według lekarza jej zgon nie pozostaje w związku z podaniem szczepionki". Z kolei pod datą 29 stycznia zapisano, że zgon nastąpił trzy dni po szczepieniu. "Brak pewności, czy szczepienie mogło mieć wpływ na zgon, zdarzenie zostaje zgłoszone jako NOP" - wskazano.

Czytaj także: 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany o te przypadki przekazał, że "informację o rozpoznaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 24 godzin licząc od podejrzenia lub rozpoznania wystąpienia NOP". Odbywa się to - jak wyjaśnił - z poziomu gabinetowego systemu informatycznego. Zaznaczył, że obowiązek zgłoszenia NOP w ramach prowadzonego i na rzecz nadzoru nad bezpieczeństwem szczepień wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

REKLAMA


W Polsce wykonano dotąd 1 773 715 szczepień przeciw COVID-19 – podała w środę KPRM. Drugą dawkę otrzymało 482 146 osób, a pierwszą – 1 291 569. (PAP) W Polsce wykonano dotąd 1 773 715 szczepień przeciw COVID-19 – podała w środę KPRM. Drugą dawkę otrzymało 482 146 osób, a pierwszą – 1 291 569. (PAP)

Powiązany Artykuł

shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
WHO: szczepionkę firmy AstraZeneca można podawać osobom po 65. roku życia

Resort nie ocenia związku między szczepieniem a zgonem

- Państwowa Inspekcja Sanitarna gromadzi dane epidemiologiczne o występowaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych na podstawie informacji ze zgłoszeń i prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych; przekazuje kopie zgłoszenia NOP do URPL i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) będącego krajową jednostką specjalistyczną w zakresie nadzoru epidemiologicznego - przekazał rzecznik.

Czytaj także: 

Dane zawarte w zgłoszeniu niepożądanego odczynu poszczepiennego – jak dodał - są następnie weryfikowane przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, w razie potrzeby są uzupełniane, a także sprawdzana jest prawidłowość kwalifikowania rodzaju i stopnia ciężkości niepożądanego odczynu poszczepiennego opisana w zgłoszeniu. Zbiorcze dane posiada Główny Inspektorat Sanitarny.

- Ministerstwo Zdrowia nie posiada kompetencji do oceny zgłoszenia i nie może potwierdzić, że szczepionka przyczyniła się w danym przypadku do śmierci pacjenta. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie prowadzone we współpracy przez PSSE, NIZP-PZH, organy inspekcji farmaceutycznej oraz producenta czy wystąpienie NOP pozostawało w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem - zaznaczył Andrusiewicz.

REKLAMA

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. Wykonano dotąd ponad 1,7 mln szczepień; dwie dawki dostało ponad 482 tys. osób.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej