X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

92. urodziny prof. Leszka Żukowskiego, żołnierza AK. Uroczystości na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:34
92. rocznica urodzin żołnierza Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, nauczyciela akademickiego prof. Leszka Żukowskiego ps. Antek zostanie uczczona uroczystością na warszawskim Zamku Królewskim.
Leszek Żukowski ps. Antek
Leszek Żukowski ps. "Antek" Foto: PAP/Leszek Szymański

Organizatorem uroczystości jest Straż Miejska m.st. Warszawy przy współudziale Zamku Królewskiego. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat oraz komendant stołecznej Straży Miejskiej Zbigniew Leszczyński.

Leszek Żukowski urodził się 11 lutego 1929 r. w Kutnie. Od 1942 r. działał w konspiracji w Szarych Szeregach. Uczestnik Powstania Warszawskiego, w batalionach Armii Krajowej "Chrobry I" i "Łukasiński". Walczył w rejonie Ogrodu Krasińskich, Arsenału i Pasażu Simonsa oraz na barykadach m.in. na ul. Bielańskiej. Był strzelcem i łącznikiem.

PAP Powstanie Warszawskie 1200.jpg
Armia Krajowa – walka nie tylko zbrojna

Warszawę Żukowski opuścił z ludnością cywilną. Później trafił do obozów koncentracyjnych Flossenbuerg i Dachau. Po wyzwoleniu kontynuował naukę w Szkole Polskiej w Wildflecken i w Polskiej Wyższej Szkole Technicznej w Esslingen /Neckar koło Stuttgartu. Do kraju wrócił w 1947 r.

Absolwent Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pracował m.in. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Warszawie oraz w przedsiębiorstwach przemysłowych m.in. jako kierownik działu studiów w Zjednoczeniu Przemysłu Budowy Maszyn Ciężkich "ZEMAK" w Warszawie i dyrektor techniczny Polsko-Kubańskiego Biura Projektów w Hawanie.

Czytaj także:

Nauczyciel akademicki, w 1986 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. W latach 1979-1995 Żukowski zatrudniony był na Wydziale Technologii Drewna SGGW - najpierw jako docent, kierownik Katedry Organizacji, Ekonomiki i Projektowania Zakładów Przemysłu Drzewnego, potem jako dziekan Wydziału Technologii Drewna. W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami z zakresu projektowania, organizacji i ekonomiki zakładów przemysłu drzewnego, technologii tworzyw drzewnych.

Członek wielu organizacji społecznych. Działał m.in. w Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego oraz w Polskim Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W latach 2013-2020 Żukowski był prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

itom

Czytaj także

Cichociemni – "wywalcz Polsce wolność lub zgiń"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 06:00
Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Chlebowski – utrwalił legendę "Ponurego"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 05:50
– We mnie jak drzazga tkwiła okupacja. O "Ponurym" wypisywano jakieś bzdury. To się domagało natychmiastowej riposty i przywrócenia godności. Człowiek nie żył, wspaniała legenda była poniewierana – wspominał autor książki "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" na antenie Polskiego Radia w 1997 roku.
rozwiń zwiń