more_horiz
Wiadomości

Polska 2050 zawiązuje koło poselskie. "W przyszłości chcemy, żeby było to koło parlamentarne"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 12:20
Parlamentarzyści związani z Polską 2050 złożyli dziś do marszałek Sejmu dokumenty wymagane do rejestracji koła poselskiego. Do partii Szymona Hołowni należą trzy posłanki: Joanna Mucha, Hanna Gill-Piątek i Paulina Henning-Kloska. Politycy Polski 2050 chcą, aby w przyszłości przekształciło się ono w klub poselski. 
Jacek Bury, Hanna Gil-Piątek, Szymon Hołownia, Joanna Mucha, Michał Kobosko (Polska 2050)
Jacek Bury, Hanna Gil-Piątek, Szymon Hołownia, Joanna Mucha, Michał Kobosko (Polska 2050)Foto: Adam Chelstowski/Forum

- Składamy u pani marszałek Witek i w związku z tym będziemy działać jako koło poselskie. W przyszłości chcemy, żeby było to koło parlamentarne. W tej chwili składamy informację o zawiązaniu koła poselskiego - mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek. - Naprawdę się bardzo cieszymy, że koło poselskie powstaje i mamy nadzieję, że zostanie bardzo szybko zarejestrowane przez panią marszałek - dodaje Joanna Mucha. 

Czytaj więcej
Waldemar Paruch 1200.jpg
"Nie znamy jego planu na rządzenie". Prof. Waldemar Paruch o Szymonie Hołowni

Z kolei posłanka Paulina Henning-Kloska podkreślała, że wartości, idee, cele, z którymi wchodzi dzisiaj do polskiej polityki Polska 2050, są tymi samymi, z którymi ona wchodziła w 2015 roku do polskiej polityki, co zbliżyło ją do partii Szymona Hołowni. - Ale również to, że Polska 2050 chce patrzeć na problematyki podejmowane tutaj w polskim parlamencie z dłuższego czasokresu, chce myśleć o przyszłych pokoleniach. Przecież nazwa Polska 2050 właśnie dlatego tak wybrzmiewa i to ma nieść ze sobą, by patrzeć na decyzje tutaj podejmowane w parlamencie przez pryzmat międzypokoleniowej solidarności, a nie tylko przez pryzmat dzisiejszych interesów polityków tutaj zasiadających - mówiła Henning-Kloska. 

Dlaczego zakładają koło?

Poseł Joanna Mucha mówiła, jakie możliwości daje działanie koła Polska 2050 w Sejmie. - Koło parlamentarne to między innymi czas w dyskusjach, w debatach parlamentarnych, co jest niezwykle istotne. Jest nas mała reprezentacja. Jesteśmy trzy w Sejmie i nasz przyjaciel senator, który reprezentuje Polskę 2050 w Senacie - pan senator Jacek Bury - ale postaramy się w tym małym składzie zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby uczestniczyć w tych debatach, które są najważniejsze dla Polaków, najważniejsze dla wyborców - mówiła Joanna Mucha. 

Była minister sportu w rządzie Donalda Tuska podkreślała, że zarówna transfer do Polski 2050, jak i utworzenie koła poselskiego pod szyldem tej partii było suwerenną decyzją. - Nikt nas nie ciągnął, nikt nie decydował o nas. Chciałabym to podkreślić, że nie zostałyśmy w żaden sposób nabrane, naciągnięte. To są nasze decyzje, to były nasze decyzje, które podjęłyśmy - tłumaczyła Mucha.

Czytaj więcej
Hołownia 1200.jpg
Szymon Hołownia: nie jesteśmy politycznymi kłusownikami

Hanna Gill-Piątek dostała się do Sejmu z list Lewicy, natomiast Joanna Mucha i Paulina Henning-Kloska z Koalicji Obywatelskiej. Mucha była jedną z twarzy Platformy Obywatelskiej. W przeszłości zasiadała w rządzie Donalda Tuska jako minister sportu. Podczas ostatnich wyborów wewnętrznych w partii ubiegała się o funkcję szefa PO. Z kolei Henning-Kloska w przeszłości była również posłanką Nowoczesnej Ryszard Petru. W Polski 2050 należy również senator Jacek Bury, który w ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował z poparciem SLD i PSL, a po uzyskaniu mandatu zasilił klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. 

Zgodnie z Regulaminem Sejmu do utworzenia koła poselskiego potrzeba minimum trójki posłów, a do utworzenia klubu poselskiego co najmniej 15 posłów.

MF, PolskieRadio24.pl 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem