"Pozwoli przedsiębiorcom oszczędzić cenny czas". Minister finansów o pakiecie SLIM VAT
- Przygotowaliśmy SLIM VAT 2, czyli kolejne uproszczenie w postaci pakietu modernizacji w rozliczeniach podatku VAT - poinformował w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. - Przedsiębiorcy oszczędzą swój cenny czas - dodał.
2021-02-18, 11:43
Tadeusz Kościński na spotkaniu prasowym on-line przypomniał, że kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów opracowało pakiet SLIM VAT.
- To pilotaż, który uprościł rozliczenie VAT (...). SLIM VAT wszedł w życie od początku bieżącego roku i był odpowiedzią na postulaty rynku i wychodził na przeciw oczekiwaniom biznesu. Był efektem dialogu, na który bardzo mocno stawiamy nacisk w Ministerstwie Finansów - powiedział Kościński.
1 stycznia w życie weszła nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca pakiet tzw. SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT). Zawiera ona rozwiązania upraszczające rozliczenia o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym w stosunku do niektórych konstrukcji prawnych w podatku od towarów i usług.
- Cały czas wsłuchujemy się w głos biznesu, dlatego proponujemy kolejne uproszczenie w postaci pakietu modernizacji w rozliczeniach podatku VAT. Przygotowaliśmy SLIM VAT 2. Pakiet poprawi płynność firm i uprości kolejne procedury. W efekcie przedsiębiorcy oszczędzą swój bardzo cenny czas - tłumaczył w czwartek Kościński.
Jak powiedział, wdrożone w ostatnich latach rozwiązania uszczelniające, znacznie przyspieszyły wiele procesów kontrolnych realizowanych przez Krajową Administrację Skarbową.
- Pakiet SLIM VAT 2 składa się z pięciu bloków; znajduje się tam 15 uproszczeń - poinformował Kościński.
Powiązany Artykuł
MF: firmy, które ucierpiały z powodu pandemii mogą później przekazać zaliczki na PIT
Co składa się na pakiet?
Jak opisywał podczas spotkania wiceminister finansów Jan Sarnowski, pierwszy blok zmian dotyczy prostszego fakturowania, drugi "przyjaznego odliczania VAT", trzeci - zmian dot. VAT w obrocie międzynarodowym, czwarty - rozliczeń VAT w obrocie nieruchomościami, a piąty poprawy płynności w ramach mechanizmu podzielonej płatności oraz modyfikacji w uldze na złe długi.
Zmiany w ramach bloku "łatwiejsze fakturowanie" obejmują m.in. łatwiejsze wystawianie korekt faktur, rezygnację z duplikatu faktury, wydłużenie czasu na wcześniejsze wystawienie faktury z 30 do 60 dni, uproszczenie wystawiania faktur zbiorczych oraz zniesienie limitu kilometrowego dla uznania biletu jako faktury.
W ramach bloku "przyjazne odliczanie VAT" przewidziano m.in. uproszczenia dotyczące wykonywania prawa do odliczenia VAT, np. odliczeń na samochód służbowy.
Segment uproszczeń dotyczących VAT w obrocie międzynarodowym będzie się odnosił m.in. do importu usług, korekt faktur oraz odpowiedzialności solidarnej agencji celnych.
Z kolei ułatwienia w obrocie nieruchomościami wprowadzi - według MF - zmiana sposobu zgłaszania kupna nieruchomości do Urzędu Skarbowego.
Zdaniem resortu finansów, poprawa płynności firm ma nastąpić dzięki zmianom w zasadach mechanizmu podzielonej płatności, dotyczącym m.in. wpłat do KRUS, a także przedłużeniu terminu skorzystania z ulgi na złe długi z dwóch na trzy lata.
Sarnowski zapowiedział, że większość nowych uproszczeń mogłaby wejść w życie od 1 października 2021 r., a niektóre od 1 stycznia 2022 r.
Dodał, że Ministerstwo Finansów pracuje nad trzecią odsłoną SLIM VAT, której prezentacja planowana jest w drugiej połowie tego roku.
PolskieRadio24.pl, MF, PAP, md
REKLAMA