Aborcja dopuszczalna do 12 tygodnia ciąży. PO przyjęła "pakt dla kobiet"
- W szczególnie trudnych sytuacjach osobistych, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem, to kobieta powinna podjąć tę osobistą decyzję ws. aborcji, a prawo musi jej to umożliwić - to istota przedstawionego w czwartek stanowiska PO dotyczącego aborcji. O szczegółach "pakietu dla kobiet" mówiła na czwartkowej konferencji prasowej posłanka Izabela Leszczyna (PO).
2021-02-18, 12:27
Jak podkreśliła, w pakiecie tym powinny się znaleźć: dostęp do edukacji seksualnej, bo "tylko wtedy macierzyństwo jest świadome", bezpłatny dostęp do antykoncepcji, dostęp bez recepty do antykoncepcji awaryjnej, finansowanie badań prenatalnych, wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami, bezpłatny dostęp do metody in vitro.
Powiązany Artykuł
Platforma poparła liberalizację prawa aborcyjnego."Jest tam coraz mniej miejsca dla konserwatystów"
- To są warunki konieczne dla drugiego elementu naszego pakietu. Ten drugi element jest konieczny po tym jak PiS zrujnował kompromis aborcyjny - powiedziała Leszczyna.
Jej zdaniem w tej sprawie powinna być "nowa umowa społeczna", która "powinna odrzucać skrajności prawicowe i lewicowe", a którą "powinna zaakceptować większość naszego społeczeństwa".
Czytaj także:
REKLAMA
- Dlatego uważamy, że w szczególnie trudnych sytuacjach osobistych, po spełnieniu określonych warunków, takich jak konsultacja z psychologiem i z lekarzem, to kobieta powinna podjąć tą osobistą decyzję, a prawo musi jej to umożliwić - powiedziała Leszczyna.
Małgorzata Kidawa-Błońska zaznaczyła, że prawo do aborcji obowiązywałoby do końca 12 tygodnia ciąży.
"W sprawach światopoglądowych możemy się różnić"
Lider PO Borys Budka podkreślił, że PO jest partią, w której są osoby o różnych poglądach i partia ma zarówno skrzydło liberalne, jak i konserwatywne.
- Dzisiaj chcę raz jeszcze zapewnić, że dla każdego w PO jest miejsce, w sprawach światopoglądowych możemy się różnić, możemy mieć inne zdania, ale ważne, że wspólnie chcemy zmieniać Polskę. I stanowisko zarządu (ws. aborcji), które zostało przyjęte, jasno podkreśla, że w sprawach światopoglądowych nigdy nie będzie dyscypliny - podkreślił Budka.
Powiązany Artykuł
PO podzielona ws. aborcji. Reszta formacji tworzących KO wspiera aborcję "na życzenie" do 12 tygodnia
Mówił, że stanowisko ws. aborcji "stara się łączyć, a nie dzielić". Budka odpowiadał także na pytania dot. zdania b. szefa PO Grzegorza Schetyny, że w Platformie nie zarząd krajowy, a Rada Krajowa powinna decydować o stanowisku w sprawie aborcji. Budka odparł, że statutowym organem do zajmowania stanowisk jest zarząd partii.
REKLAMA
"Liberałowie" i "konserwatyści" w KO
Na decyzję PO ws. aborcji do końca czekały pozostałe ugrupowania współtworzące Koalicję Obywatelską. Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Zieloni w sprawie aborcji od początku były zgodne. Wszystkie popierały projekt Nowoczesnej, zakładający wprowadzenie tzw. wariantu niemieckiego, czyli aborcji na życzenie do 12 tygodnia, choć po konsultacji z lekarzem i psychologiem.
Czytaj także:
Odmienne zdanie w kwestii aborcji mieli partyjni konserwatyści w PO, którzy woleliby, aby Platforma opowiedziała się za powrotem do tzw. kompromisu aborcyjnego (aborcja legalna w trzech przypadkach: ciężkich wad płodu, zagrożenia życia lub zdrowia kobiety i gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa), który funkcjonował w Polsce do dnia publikacji październikowego wyroku TK uchylającego przesłankę embriopatologiczną.
Po wyroku Trybunału aborcja jest legalna tylko w dwóch przypadkach - gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa). PO popierała do tej pory tzw. kompromis aborcyjny z 1993 r., jednak po orzeczeniu TK, władze PO dostrzegły potrzebę zmian w tej sprawie.
REKLAMA
paw/
REKLAMA