more_horiz
Wiadomości

Prof. Boćkowski: pandemia częściowo ograniczyła działania terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 09:49
- Ograniczyło to częściowo działania organizacji terrorystycznych, ale nie ograniczyło przemocy, nie ograniczyło innych zamachów na świecie, co widać przede wszystkim w Afryce - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku na temat działalności terrorystów w trakcie pandemii.
Audio
  • Prof. Boćkowski o wpływie pandemii na terroryzm (Temat Dnia/Gość PR24)
Prof. Daniel Boćkowski
Prof. Daniel BoćkowskiFoto: PR24

Zgodnie z danymi Europolu w UE w 2019 r. utrzymywał się, trwający od 2016 r., spadek liczby zamachów i aktywności organizacji terrorystycznych, z wyjątkiem ugrupowań skrajnie prawicowych. Według raportu PISM możliwości działania tych organizacji dodatkowo ograniczyła pandemia koronawirusa.

"W wyniku pandemii pogłębią się strukturalne problemy w sąsiedztwie Europy, a w samej UE spodziewany jest kryzys gospodarczy. Takie warunki mogą sprzyjać aktywności ekstremistów (np. islamskich lub skrajnie prawicowych), co w perspektywie długoterminowej zwiększy zagrożenie terroryzmem dla UE" - napiasano w raporcie PISM.


Posłuchaj
24:32 _PR24_AAC 2021_02_28-09-06-03.mp3 Prof. Boćkowski o wpływie pandemii na terroryzm (Temat Dnia/Gość PR24)

 

znicze pap arch 1200 .jpg
Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów

Zdaniem prof. Boćkowskiego "bioterroryzm jest narzędziem trudnym do wykorzystania, ale narzędziem, które jest niezwykle skuteczne". - W przypadku COVID-19 terroryści świadomi zagrożeń i tego, że to też jest dla nich niebezpieczne raczej zalecali powściągliwość, mniejszą mobilność, mniej działań, które mogłyby narazić ich interesy - zauważył.

Przypomniał, że pojawiały się pomysły, aby ochotnicy zakażeni wirusem roznosili go po świecie. - COVID-19 jest na swój sposób nieprzewidywalny jeżeli chodzi o zakażenia, więc (...) te pomysły o ewentualnym zakażaniu się zamachowców, po to, by roznieść wirusa, zostały ograniczone - zaznaczył profesor.

Podkreślił jednak, że "zagrożenie terrorystyczne jest zawsze, dlatego że wiąże się z transmisją ideologii". - Te ideologie są czynnikami, które mają z czasem motywować - powiedział.

Czytaj także: 

- Mieliśmy lockdowny, obostrzenia, wiele tego typu działań i bardzo mało ludzi w przestrzeniach publicznych, więc siłą rzeczy ilość zamachów drastycznie się zmniejszyła - zauważył prof. Boćkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: prof. Daniel Boćkowski (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku)
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 9.06

itom/pr24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem