"Możemy uniknąć lockdownu, jeżeli każdy się zmobilizuje". Francuski epidemiolog o walce z COVID-19
Epidemiolog i dyrektor generalny w resorcie zdrowia Jérôme Salomon powiedział w wywiadzie dla tygodnika Le Journal du Dimanche, że "Francja może uniknąć ogólnokrajowego lockdownu". Zwrócił przy tym uwagę na to, że władze rozważają zaostrzenie restrykcji, ale przede wszystkim w regionach najbardziej dotkniętych przez odmiany Sars-Cov-2.
2021-02-28, 14:40
Jérôme Salomon stwierdził na łamach Le Journal du Dimanche, że istnieje szansa na uniknięcie narodowej kwarantanny. - Możemy jeszcze uniknąć lockdownu, jeżeli każdy się zmobilizuje - powiedział epidemiolog.
Powiązany Artykuł
Prof. Pyrć: wirus SARS CoV-2 będzie łagodniał, ale na to potrzeba kilku lat
Wezwał Francuzów do przestrzegania zasad dystansu społecznego, wykonywania testów na obecność koronawirusa i do poddawania się samoizolacji. - Jeżeli sytuacja naprawdę się pogorszy, zaostrzenie restrykcji będzie dotyczyło całego kraju - oświadczył ekspert.
"Ok. 20 procent Francuzów przeszło infekcję"
Jego zdaniem, im później nastąpi trzecia fala epidemii, tym słabsze będą jej skutki, ponieważ więcej osób będzie wtedy odpornych lub zaszczepionych przeciwko Covid-19. Jérôme Salomon poinformował, że około 20 procent Francuzów przeszło infekcję, a 5 procent otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.
Jérôme Salomon tłumaczył, że zmiany w reżimie sanitarnym będą zależały od poziomu transmisji odmian koronawirusa, które mogą spowodować wzrost zakażeń i przeciążenie służby zdrowia.
REKLAMA
Czytaj także:
- Sekretarz generalny NATO: najważniejsze, by kryzys zdrowotny nie stał się kryzysem bezpieczeństwa
- Premier Francji: musimy zaostrzyć kontrole, by uniknąć narodowego lockdownu
Rządowy ekspert poinformował, że brytyjska odmiana koronawirusa zdominowała klasyczną wersję patogenu i że powoduje ona obecnie 53 procent zakażeń w kraju. Epidemiolog dodał, że największym problemem związanym z wariantami Sars-Cov-2 jest to, iż młode osoby zakażone tymi odmianami przechodzą chorobę bezobjawowo, co sprawia, że zarażają więcej osób.
W ubiegłym tygodniu francuskie władze wprowadziły weekendowe lockdowny w Dunkierce i na Lazurowym Wybrzeżu. W pozostałych regionach obowiązuje godzina policyjna.
REKLAMA