more_horiz
Wiadomości

"Na pierwszy rzut oka zanosi się na czołowe zderzenie". Politolog o sporach wokół Funduszu Odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 10:11
- Sądzę, że zarówno Solidarna Polska, jak i PiS mają rozwiązania, które pozwolą na honorowe wyjście, ratyfikując ten traktat - mówił o sporze wewnątrz Zjednoczonej Prawicy prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego, politolog.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na l. 2021-2027 oraz funduszu odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19.

Obecnie ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy. Łączna wartość unijnego budżetu na lata 2021-2027 to 1,8 bln euro, z czego wartość funduszu to 750 mld.

morawiecki forum 1200 .jpg
Premier: czeka nas wielkie zadanie odbudowy polskiej gospodarki

Solidarna Polska wyraża sprzeciw wobec ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która potrzebna jest dla uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy, a podstawą do sięgnięcia po środki z tego funduszu jest Krajowy Plan Odbudowy.

Prof. Maciej Drzonek zaznaczył, że w ciągu ostatnich dni zaobserwowaliśmy wyraźne zaostrzenie stanowiska zarówno wśród polityków Solidarnej Polski, jak i Prawa i Sprawiedliwości. - Przypominam, że jesienią ubiegłego roku Marek Suski zapowiedział, że ministrowie Solidarnej Polski mogą "pakować swoje gabinety", potem, jak pamiętamy, politycy PiS i Solidarnej Polski porozumieli się, by trwać w Zjednoczonej Prawicy. Sytuacja na pierwszy rzut oka może wskazywać, że obie strony idą na czołowe zderzenie, jednak wszyscy by na tym stracili - komentował gość audycji.

- Nie ma pewności, czy będą przedterminowe wybory w wyniku zderzenia się tych dwóch racji. Sądzę, że Solidarna Polska i PiS mają rozwiązania, które pozwolą na honorowe wyjście, jednocześnie ratyfikując ten traktat - stwierdził, i odniósł się do propozycji PSL zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w sprawie środków UE. - Jeśli jednak ratyfikacja się nie odbędzie, to odium tej decyzji spadnie na opozycję, która od początku mówi, że chce ten program poprzeć. Gdyby teraz zachowała się w taki sposób, że do ratyfikacji by nie doszło, to będzie absolutnie niezrozumiałe dla elektoratu tych partii - dodał politolog.

Posłuchaj
10:00 PR24_mp3 2021_03_10-07-47-51.mp3 Prof. Maciej Drzonek o Funduszu Odbudowy UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Obecnie ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy. Rząd zajmował się projektem ustawy w tej sprawie, ale go nie przyjął. Politycy Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości dotyczące ratyfikacji decyzji ws. zwiększenia zasobów własnych UE.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: prof. Maciej Drzonek

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 7.47

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także