X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Będziemy bardzo ostrożni z pożyczkami". Waldemar Buda o europejskim funduszu odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 15:47
- Środki bezzwrotne zawsze jest wydatkować łatwiej, one szybciej są do dystrybuowania na rynku. A pożyczki, to są środki, które wymagają zwrotu, w związku z czym musi być duża rozwaga: które sektory zadłużać, żeby później były też wydolne z punktu widzenia spłaty - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda o korzystaniu z europejskiego funduszu odbudowy po pandemii.
Waldemar Buda
Waldemar Buda Foto: PR24/AK
forum-fogiel 1200.jpg
Nowy Polski Ład już gotowy. Radosław Fogiel: głównym celem jest zwiększenie zamożności polskich rodzin

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował pod koniec lutego ogólny zarys opartego na pięciu filarach Krajowego Planu Odbudowy, który ma być polską realizacją europejskiego funduszu odbudowy. Wcześniej, na początku roku, szef rządu mówił o konieczności stworzenia Nowego Polskiego Ładu, który będzie nowym programem Prawa i Sprawiedliwości na sytuację po pandemii. O obu tych rzeczywistościach mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

"KPO sfinansuje część Nowego Ładu"

Gość PR24 wyjaśnił, że Krajowy Plan Odbudowy, czyli plan zagospodarowania unijnych środków z funduszu odbudowy po pandemii, będzie miał za zadanie realizować zadania z Nowego Ładu. Jak podkreślił, środki europejskie będą pewnego rodzaju narzędziem do realizacji stawianych w kraju celów.

- KPO będzie częściowo finansowało zadania, które są w Nowym Ładzie. Ale Nowy Ład, to będzie dużo szerszy plan. Bo nie w każdym sektorze są potrzebne wydatki, czy wielkie nakłady, by przeprowadzić bardzo potrzebną reformę - mówił Waldemar Buda. - Krajowy Plan Odbudowy, tam, gdzie będzie to możliwe, będzie finansował zadania związane właśnie z dużymi nakładami inwestycyjnymi - dodał.

Czytaj również:

Ostrożnie z pożyczkami

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej został zapytany o przyczyny decyzji, by w realizacji KPO w pierwszej kolejności wydatkować środki z bezzwrotnych dotacji, a dopiero potem sięgać po pożyczki. Jak wyjaśnił, wynika to nie tylko z rozporządzenia o KPO, ale także z podejścia Komisji Europejskiej.

krajowy plan odbudowy 1200.jpg
"Zbieramy uwagi ze strony społecznej". Premier rozmawiał z przedsiębiorcami nt. Krajowego Planu Odbudowy

- Środki bezzwrotne zawsze jest wydatkować łatwiej, one szybciej są do dystrybuowania na rynku. A pożyczki, to są środki, które wymagają zwrotu, w związku z czym musi być duża rozwaga: które sektory zadłużać, żeby później były też wydolne z punktu widzenia spłaty - mówił.

Dodał, że tylko kilka państw UE zadeklarowało sięgnięcie po pożyczki, a część państw, np. Niemcy - w ogóle nie biorą pożyczek. - W związku z tym my będziemy bardzo ostrożni. Skorzystamy z tych pożyczek, ale w drugim kroku, żeby zdiagnozować miejsca, gdzie będą one koniecznie potrzebne i gdzie będzie po opłacalne - wyjaśnił.

Posłuchaj
15:11 PR24_mp3 2021_03_05-14-40-48_Buda.mp3 Waldemar Buda o Krajowym Planie Odbudowy i Nowym Polskim Ładzie ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Waldemar Buda (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 14.40

PR24/jmo

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Rząd zapowiada wielomiliardowe inwestycje w obszarze przemysłu farmaceutycznego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 16:38
Od ubiegłego piątku (26.02.) trwają konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy. Przygotowanie dokumentu stanowi warunek skorzystania z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: system rynkowy stworzony w UE sprawia, że produkcja węgla jest mniej konkurencyjna

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 08:19
- W systemie rynkowym, jaki dziś mamy stworzony w Unii Europejskiej, węgiel jest penalizowany kosztami emisji, które powodują, że jest on mniej konkurencyjny od innych źródeł energii - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. 
rozwiń zwiń