Rozmowy o agresji w polityce
Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał o problemie agresji w polityce z liderami partii i szefami klubów. Rozmowy zainspirowało zabójstwo w biurze PiS w Łodzi.
2010-10-22, 12:20
Posłuchaj
W piątek przed godz. 16 zakończyły się konsultacje polityczne u prezydenta Bronisława Komorowskiego poświęcone obniżeniu agresji w życiu politycznym. Ostatnimi gośćmi prezydenta byli premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
Wcześniej Komorowski rozmawiał z szefami SLD i PSL: Grzegorzem Napieralskim i Waldemarem Pawlakiem oraz przewodniczącymi klubów parlamentarnych: PO - Tomaszem Tomczykiewiczem, PiS - Mariuszem Błaszczakiem, PSL - Stanisławem Żelichowskim.
Prezydent przeprowadził cykl spotkań z liderami partyjnymi po tragicznych wydarzeniach w biurze PiS w Łodzi, gdzie we wtorek 62-letni Ryszard C. zastrzelił jednego z pracowników, drugiego ciężko ranił.
"Deklaracja łódzka"
Rzecznik PiS Mariusz Błaszczak przedstawił Bronisławowi Komorowskiemu przygotowaną przez PiS "deklarację łódzką" przeciw przemocy w życiu publicznym. Ma nadzieję, że prezydent podpisze tę deklarację.
Dokument podpisał w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. W apelu skierowanym do uczestników życia politycznego, osób zaufania publicznego, dziennikarzy i obywateli odrzucono "język nienawiści i wykluczenia". Podkreślono, że wyrażenia wzywające do przemocy i "życzące śmierci" są niedopuszczalne. Podobnie jak zrównywanie legalnie działających partii z "reżimami i partiami totalitarnymi", takimi jak KPP, czy NSDAP.
Napieralski: większy autorytet Komisji Etyki
Szef SLD Grzegorz Napieralski mówił, że trzeba się zastanowić nad rolą Komisji Etyki Poselskiej. Jego zdaniem, kary nakładane przez komisję powinny być bardziej "widoczne", a ona powinna mieć większy autorytet.
REKLAMA
Jak dodał, każda z partii musi odbyć w swoich środowiskach spotkania i rzetelną dyskusję na temat agresji w polityce. Napieralski podkreślił, że ustalili z prezydentem, że prawdopodobnie dojdzie do kolejnych tego typu spotkań. Poinformował też, że ze strony SLD osobą, która będzie koordynowała sprawy etyki będzie wiceszefowa partii Katarzyna Piekarska.
Rozmowy bez szefa PiS
W czwartek Komorowski na spotkanie o agresji dwukrotnie zapraszał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W odpowiedzi na pierwsze zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego udali się w zastępstwie prezesa PiS: Błaszczak i wiceprezes partii Beata Szydło. Nie spotkali się jednak z Komorowskim. Kaczyński wówczas na sali sejmowej słuchał informacji rządu na temat wtorkowego zabójstwa.
Mimo ponownego zaproszenia ze strony prezydenta dla lidera opozycji na czwartkowe popołudnie do rozmowy Komorowski - Kaczyński nie doszło.
agkm, sm
REKLAMA
REKLAMA