X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Traktat Ryski - sukces, czy porażka?". Unikatowy film Muzeum Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:23
W setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego Muzeum Niepodległości w Warszawie pokazało film "Traktat Ryski - sukces, czy porażka?". Na mocy traktatu, kończącego wojnę polsko-bolszewicką, zostały wyznaczone granice państwa polskiego na wschodzie oraz uregulowano kwestie odszkodowań dla Polski. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
Traktat ryski - komisja graniczna polsko-sowiecka
Traktat ryski - komisja graniczna polsko-sowieckaFoto: Biblioteka Narodowa/Polona

100. rocznica podpisania Traktatu Ryskiego między Polską a Rosją bolszewicką. Komentarz historyczny Jana Engelgarda.

Dokument i jego skutki, były tematem wielu dyskusji, mówi kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Jan Engelgard. - "Sukces, czy porażka?" - to pytanie padało już przed wojną i stało się przedmiotem ostrych polemik między zwolennikami polityki Józefa Piłsudskiego i stronnikami Romana Dmowskiego, czy Narodowej Demokracji - wyjaśnia historyk.

Posłuchaj
00:19 10966627_2.mp3 Jan Engelgard: Sukces, czy porażka? - to pytanie padało już przed wojną i stało się przedmiotem ostrych polemik między zwolennikami polityki Józefa Piłsudskiego i stronnikami Romana Dmowskiego, czy Narodowej Demokracji. (IAR) 

Jan Engelgard dodaje, że film wyjaśnia między innymi spór dotyczący politycznego programu Stanisława Grabskiego. Grabski, jako zwolennik koncepcji inkorporacyjnej Romana Dmowskiego doprowadził do wytyczenia polsko-sowieckiej linii zawieszenia broni, w odległości 20-30 km od Mińska. Szef polskiej delegacji Jan Dąbski, oraz większość reprezentowana przez Grabskiego dążyli do zawarcia szybkiego, kompromisowego układu z Moskwą.

Czytaj więcej:

- W tej polemice pojawiały się głównie oskarżenia pod adresem głównego negocjatora strony polskiej, w pierwszej fazie, czyli jesieni 1920 roku, którym był Stanisław Grabski. Oskarżono go, że był zbyt ustępliwy w czasie tych rokowań. Czy to prawda, czy też rację miał właśnie Stanisław Grabski? - o tym opowiada film - wyjaśnia Jan Engelgard.

Posłuchaj
00:31 10966627_1.mp3 Jan Engelgard: w tej polemice pojawiały się głównie oskarżenia pod adresem głównego negocjatora strony polskiej, w pierwszej fazie, czyli jesieni 1920 roku, którym był Stanisław Grabski. Oskarżono go, że był zbyt ustępliwy w czasie tych rokowań. (IAR) 

Traktat Ryski miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej. Rosja bolszewicka zobowiązała się do zwrotu wywiezionych po 1795 roku polskich dóbr kultury i do zapłacenia odszkodowania w wysokości 30 mln rubli w złocie. Był to punkt wyjścia do trwającej 15 lat rewindykacji polskich dóbr kultury. Traktat zapewnił Polsce pokój na wschodniej flance, ale nie był on trwały. W 1939 roku Rosja zaatakowała Polskę.

st

Czytaj także

"Oddajemy hołd bohaterom". Senat upamiętnił 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 15:43
Senat jednomyślnie przyjął uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W dokumencie, za którym zagłosowało 77 biorących udział w obradach senatorów, mowa jest o bohaterstwie nieznanych uczestników tamtych wydarzeń na przykładzie kapitana Stefana Pogonowskiego i rotmistrza Aleksandra Napiórkowskiego.
rozwiń zwiń