X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczepionka AstraZeneca a powikłania. Producent zbada wszystkie przypadki zakrzepów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 06:48
Koncern AstraZeneca zbada wszystkie przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki. Informacja o możliwości zakrzepów zostanie też umieszczona jako jeden z możliwych skutków ubocznych. To reakcja na wcześniejsze informacje Europejskiej Agencji Leków, która uznała, że powikłania mogą być efektem podania brytyjsko-szwedzkiej szczepionki.
Szczepionka AstraZeneca to preparat dwudawkowy, podawany domięśniowo, złożony z dawek po 0,5 ml każda
Szczepionka AstraZeneca to preparat dwudawkowy, podawany domięśniowo, złożony z dawek po 0,5 ml każdaFoto: shutterstock.com/Dimitris Barletis
shutterstock szczepienie polska free 1200 (1).jpg
Michał Dworczyk: mało prawdopodobne, by do lata w pełni zaszczepić połowę populacji

Sprawa ma swój początek w połowie marca, kiedy pojawiły się informacje o tajemniczych zakrzepach. Eksperci Europejskiej Agencji Leków po raz drugi już badali przedstawione im przypadki.

- Nasz komitet po głębokiej analizie uznał, że przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca powinny być uznane za możliwe skutki uboczne - mówi szefowa agencji Emer Cooke.


Posłuchaj
00:57 AstraZeneca zbada rzadkie przypadki zakrzepów.mp3 AstraZeneca zbada rzadkie przypadki zakrzepów - Wojciech Cegielski (IAR)

 

Wiadomo, że zakrzepy występują przede wszystkim u kobiet i są prawdopodobnie reakcją immunologiczną organizmu. Zarówno Europejska Agencja Leków, Światowa Organizacja Zdrowia jak i brytyjska komisja do spraw leków podkreślają jednak, że takie przypadki są niezwykle rzadkie. Na całym świecie podano około dwustu milionów dawek preparatu, a powikłania wystąpiły u dwustu osób, z czego 18 zmarło.

mid-epa09120517 (1).jpg
Związek między AstraZeneką a zakrzepami. WHO wydało oświadczenie

Na wszelki wypadek jednak Wielka Brytania wstrzymała podawanie szczepionki osobom poniżej 30. roku życia, a Belgia osobom poniżej 55. roku życia.

Europejska Agencja Leków zaleca podawanie szczepionki, bo jak podkreśla, preparat jest wysoce skuteczny, a korzyści z jego stosowania znacznie przewyższają ryzyko powikłań.

pg

Czytaj także

"Sytuacja jest pod kontrolą". WHO komentuje doniesienia o skutkach ubocznych AstraZeneki

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 20:22
Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że nie ma powodów, by wstrzymywać podawanie szczepionki firmy AstraZeneka. To reakcja na wcześniejszą decyzję kilku krajów, które wstrzymały szczepienia po informacjach o zakrzepach krwi u pacjentów. WHO zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą i podkreśla, że nie ma dowodów, iż zakrzepy to wynik szczepienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AstraZeneca zmienia nazwę swojej szczepionki na COVID-19. Jest akceptacja EMA

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:37
Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca zmienił rynkową nazwę swojej szczepionki na COVID-19. Odtąd nazywa się ona Vaxzevria. Krok został zaakceptowany przez Europejską Agencję Leków (EMA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: w kwietniu możliwe szczepienie milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 08:20
- Okres świąteczny jest dość specyficzny, jeśli chodzi o testowanie Polaków. Widzimy, że tych zleceń jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich dniach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że liczba szczepień wzrośnie w związku z nowymi dostawami szczepionek.
rozwiń zwiń