"To nie Polsce się on nie podoba, ale Niemcom". Zbigniew Kuźmiuk o ratyfikacji Funduszu Odbudowy przez kraje UE
- Niezależnie od tego, jak będzie wyglądało głosowanie w naszym parlamencie, czy Zjednoczona Prawica zagłosuje w tej sprawie jednolicie, to nie Polska jest tutaj problemem. Są nim Niemcy - mówił w Polskim radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł (Prawo i Sprawiedliwość).
2021-04-15, 18:55
Fundusz Odbudowy to nowy instrument finansowy Unii Europejskiej. Środki z niego mają posłużyć do odbudowania gospodarek europejskich po pandemii koronawirusa. Fundusz ustanowiono na szczycie Unii Europejskiej w grudniu ubiegłego roku, razem z wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2021-27. Wynosi 750 miliardów euro.
Powiązany Artykuł
Wiceminister funduszy: odrzucenie środków europejskich byłoby działaniem wbrew polskiej racji stanu
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe wstrzymał ratyfikację przez Niemcy zasobów własnych UE.
Zbigniew Kuźmiuk podkreślał, że trybunał w Karlsruhe bardzo rzetelnie pilnuje niemieckiego prawa i tego, co robią instytucje unijne. Czuwa nad tym, czy ich decyzje nie są sprzeczne z niemiecką konstytucją.
- Mamy także inne kraje z "grupy skąpców", które nie były zwolennikami funduszu na etapie negocjacji, teraz ociągają się z jego ratyfikacją, tak jak Holandia. (…) Także parlament tego kraju może być poważną przeszkodą, by przyjąć Fundusz Odbudowy, a mówiąc precyzyjniej, system zasobów własnych. To nie Polska będzie problemem, będą nim na pewno Niemcy, być może także Holandia, Dania, Szwecja, Finlandia czy Austria, to była grupa krajów, którym Fundusz Odbudowy się nie podobał - przypominał gość audycji.
REKLAMA
"Szansa na wejście na ścieżkę wzrostu"
Europoseł zwracał uwagę, że część krajów jest w stanie sobie poradzić z odbudową gospodarki na własną rękę, ale kraje południa strefy euro, jak Włochy czy Hiszpania, są w trudnej sytuacji. - Ich poziom długu publicznego w relacji do PKB to jest już sto kilkadziesiąt procent. Przy takim poziomie Grecja była już objęta programem pomocowym. To bardzo zła sytuacja nie tylko dla tych krajów i ich społeczeństw, ale dla całej UE. Kłopoty takich krajów jak Włochy czy Hiszpania to nie tylko kłopoty dla wiodącego kraju UE, jakim są Niemcy, ale to przełoży się także na gospodarkę polską. (…) Z punktu widzenia całej UE wejście w życice programu to szansa na wejście na ścieżkę wzrostu każdego kraju Wspólnoty - zauważył Zbigniew Kuźmiuk.
Posłuchaj
Polska w ramach Funduszu będzie mieć do wykorzystania ponad 57 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek. Wysokość dotacji to 23,9 miliarda euro, a pożyczek - 34,2 miliarda euro.
By możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy, parlamenty narodowe krajów Unii muszą ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: Rozmowa PR 24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Zbigniew Kuźmiuk
REKLAMA
Data emisji: 15.04.2021
Godzina emisji: 17.35
PR24/ka
REKLAMA